Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EK: Dohoda s Ruskom a Ukrajinou o plyne je reálna do konca septembra

Ruský minister energetiky Alexander Novak minulý týždeň oznámil, že Rusko sa dohodlo s EÚ na podmienkach zimných dodávok plynu na Ukrajinu. Zároveň potvrdil, že Rusko je pripravené poskytnúť Ukrajine podobnú zľavu ako susedným krajinám, napríklad Poľsku. Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller, ktorý sa rokovania takisto zúčastnil, upozornil, že výška zľavy zatiaľ nebola stanovená.

Demčyšyn včera rovnako povedal, že za prijateľnú cenu považuje 220 dolárov za 1000 metrov kubických. Zdôraznil tiež, že Ukrajina zrejme nebude potrebovať ruský plyn, ak sa jej podarí do začiatku zimnej sezóny, čo je do polovice októbra, uložiť do zásobníkov 19 miliárd kubíkov plynu. V polovici septembra mala Ukrajina v zásobníkoch 15 miliárd metrov kubických plynu a podľa plynárenskej skupiny Ukrtransgaz sa zásobníky každý deň plnia o ďalších zhruba 49 miliónov kubíkov.

Dohoda ešte do konca septembra by podľa Šefčoviča vyslala upokojujúci signál, že Európa v priebehu nadchádzajúcej zimy bude mať stabilné dodávky plynu. „Mali sme dve kolá veľmi dobrých bilaterálnych schôdzok s ukrajinskými a ruskými delegáciami. Teraz máme text, na ktorom pracujeme a ja dúfam, že do konca mesiaca budeme môcť prikročiť k poslednému kolu vyjednávaní,“ citovala podpredsedu EK agentúra Reuters.

Rusko vlani v júni prestalo na Ukrajinu dodávať plyn kvôli sporom o cenu a kvôli dlhom, ktoré mala Ukrajina za predchádzajúce dodávky. Zásobovanie Gazprom obnovil až vďaka dohode z vlaňajšieho októbra, podľa ktorej Ukrajinci musia platiť za dodávky vopred. Predstavitelia obidvoch krajín rokujú o dodávkach každý štvrťrok, v júni sa ale Ukrajina a Rusko nezhodli na cene a Ukrajina prestala od júla ruský plyn odoberať s tým, že ho zatiaľ nepotrebuje. Rusko chcelo po Ukrajine za 1000 metrov kubických plynu 247 dolárov, čo je zhruba rovnako, čo platila Ukrajina do tej doby. Kyjevu sa ale cena zdala príliš vysoká.

Prerušenie dodávok na Ukrajinu by mohlo ohroziť tranzit plynu do Európy, ktorý pokrýva plynom asi tretinu svojej spotreby. Zhruba polovica tohto plynu sa prepravuje cez Ukrajinu. Kvôli cenovým sporom Gazprom uzavrel Kyjevu kohútik s plynom v zime na prelome rokov 2005 a 2006 a potom 2008 až 2009, čo sa dotklo aj dodávok pre európskych odberateľov.

Spotreba plynu na Ukrajine sa obvykle pohybuje okolo 50 miliárd kubických metrov ročne. Zhruba polovicu spotreby je krajina schopná uspokojiť z vlastných zdrojov, zvyšok tvorí dovoz, predovšetkým z Ruska. Podľa údajov ukrajinskej štátnej spoločnosti Ukrtransgaz mal vlani ruský plyn na celkovej spotrebe podiel 36 % a plyn z domácich zdrojov 51 %. Zostávajúcich 13 % tvoril plyn získaný z EÚ cez Poľsko, Slovensko a Maďarsko.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.