Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EK: Dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou o plyne by mala byť uzavretá do leta

Cez Ukrajinu prúdi do Európskej únie (EÚ) asi polovica ruských dodávok plynu. Medzi Moskvou a Kyjevom je dlhodobý cenový spor týkajúci sa dodávok plynu, ktorý vlani vyústil do zastavenia dodávok Ukrajine. Do leta v tomto prípade znamená do augusta, keď majú európske inštitúcie dovolenku.

EK sprostredkovala rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktorých výsledkom je dočasná dohoda. Šefčovič však chce dosiahnuť jej predĺženie až do arbitráže v Štokholme, ktorej výsledkom by malo byť trvalé riešenie, čo sa očakáva niekedy koncom roka 2016.

EK chce predĺžiť dohodu vyrokovanú vlani v zime bývalým komisárom EÚ pre energetiku Güntherom Oettingerom. „Dúfam, že sa nám to podarí uzavrieť do leta,“ povedal dnes Šefčovič v Bruseli na margo rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré sprostredkúva EK.

Rusko s platnosťou od 1. apríla súhlasilo s trojmesačným predĺžením zľavy na plyn pre Ukrajinu. Šefčovič podľa vlastných slov predpokladal, že v apríli sa uskutoční viac trojstranných rokovaní politických.

Ukrajina sa zatiaľ snaží zreformovať svoju zastaranú a neefektívnu energetickú infraštruktúru, čo je jednou z podmienok EÚ pre podporu. „Pokračujte v reformách a my vás budeme naďalej podporovať,“ odkázal Šefčovič Kyjevu.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.