Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EK chce usmerniť stavbu ruského plynovodu zmenami legislatívy

Návrh EK je v súlade s jej žiadosťou o mandát, ktorým by ju členské štáty zmocnili na rokovania o projekte plynovodu s Ruskom. Aj keby totiž boli podnety Komisie prijaté, všetky problémy tým vyriešené nebudú.

Právny odbor Rady EÚ a tiež oddelenie právnych služieb samotnej Komisie totiž vo svojich posudkoch dospeli k rovnakému záveru – dnes platná plynárenská smernica z roku 2009 sa nevzťahuje na časť projektov, ktoré sú v teritoriálnych vodách členských štátov a teda mimo územia Únie.

Komisári budú o návrhu hlasovať v stredu. Ak mu dajú zelenú, bude potrebné ešte získať  súhlas členských štátov a Európskeho parlamentu. Aby sa mohli zamýšľané pravidlá uplatniť už na plynovod Nord Stream 2, mali by sa schváliť do konca roka 2018.

Na financovaní projektu ruského plynárenského koncernu Gazprom sa podieľa päť európskych firiem – nemecký Uniper a Wintershall, britsko-holandský Shell, rakúsky OMV a francúzska spoločnosť Engie. Plynovodom dlhým 1225 kilometrov má ročne prúdiť 55 miliárd metrov kubických plynu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.