Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EK chce pomôcť Ukrajine zaplatiť dlhy za ruský plyn

„Sme v úzkom kontakte s Ukrajinou a jej plynárenskou spoločnosťou, aby sme zabezpečili, že Ukrajina bude naďalej schopná platiť a aby dlhy jej plynárenskej spoločnosti voči Gazpromu nepokračovali v raste,“ povedal Oettinger. Oettinger sa má podľa vlastných slov v pondelok (14.4.) stretnúť s ukrajinskými ministrami energetiky a zahraničných vecí.

„Pripravujem riešenie, ktoré je súčasťou balíka pomoci pre Ukrajinu od MMF, Európskej únie a Svetovej banky,“ uviedol Oettinger. Dodal, že Kyjev bude môcť z balíka finančnej pomoci zaplatiť nevyrovnané účty za plyn.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok (10.4.) v otvorenom liste lídrom 18 európskych krajín varoval, že Rusko zastaví dodávky plynu Ukrajine, ak krajina nezaplatí svoje dlhy, čo môže viesť k obmedzeniu dodávok komodity do Európy.

Oettinger nepovažuje varovanie za také vážne, ako vyzerá na prvý pohľad. Rusko totiž chce dodávať plyn do Európy, keďže potrebuje príjmy z jeho predaja. „Časť z dlhov je oprávnená, čas neoprávnená. V najbližších týždňoch pripravíme balík pomoci tak, aby sa z neho mohli zaplatiť oprávnené dlhy, ale nie podľa účtovania pána Putina, ale podľa toho, čo je zmluvne záväzné.“

1 lom ed

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.