Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
16. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

EK: Ceny elektriny porastú, začať klesať by mohli v roku 2030

Ak sa zachová súčasný energetický mix, tak ceny elektriny porastú kvôli rastu cien fosílnych palív (plynu, uhlia a ropy) alebo dopyt po nich porastie, predovšetkým v Ázii. Ak sa Európa vydá cestou odklonu od „uhlíka“ (obnoviteľné zdroje, vyššia účinnosť a podobne), potom zase ceny elektriny porastú v dôsledku nutnosti výrazných investícií do nových technológií a infraštruktúry.

Európska komisia taktiež odmietla odporučiť, či neodporučiť využívanie jadrovej energie. Rozhodnutie o tom je na členských krajinách únie.

EÚ si dala už pred časom za cieľ znížiť do roku 2050 emisie skleníkových plynov o 80 až 95 % pod úroveň roku 1990. Táto „cestovná mapa“ by mala pomôcť preskúmať možnosti ako toho dosiahnuť aj pri zabezpečení bezpečnosti dodávok a zachovaní konkurencieschopnosti. Dokument tak obsahuje najrôznejšie scenáre a možnosti ako sa dá postupovať.

Správa predpovedá, že dopyt po obnoviteľnej energii porastie. Stále väčší dôraz sa bude klásť na úspory v energetike. Podľa komisie sa zvýši rola elektriny, narastú tiež kapitálové investície v energetike.

V materiáli komisie sa zdôrazňuje, že čím skôr sa začne do novej infraštruktúry investovať, tým menšie budú náklady. O investíciách do infraštruktúry, ktorá by mala byť hotová do roku 2030, je ale treba rozhodnúť teraz, lebo 30 či 40 rokov stará infraštruktúra sa musí nahradiť. Za každý dolár investícií, ktorý nebude uskutočnený v energetickom sektore pred rokom 2020, bude treba utratiť ďalších 4,3 dolára po roku 2020, aby sa kompenzovalo navýšenie emisií, uviedla komisia.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.