Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EIA zvýšila prognózu svetového dopytu po rope

Japonsko a ďalšie krajiny budú v tomto roku potrebovať oveľa viac ropy na výrobu elektriny. V utorok o tom informoval Federálny úrad pre energetiku (EIA) a prekvapivo upravil smerom nahor prognózu dopytu po rope. To môže vytvoriť tlak na Organizáciu krajín vyvážajúci ropu (OPEC), aby zvýšila produkciu tejto suroviny. EIA predpokladá nárast spotreby ropy o 1,7 mil. barelov za deň, čo znamená, že celkovo sa denná spotreba v roku 2011 zvýši na 88,43 mil. barelov.

Analytici očakávali, že úrad tento mesiac opäť zníži svoju predpoveď rastu dopytu po rope. EIA však informoval, že zvýšenie odhadu podporila prognóza spotreby elektrickej energie v Japonsku. Zatvorenie jadrových elektrární po ničivom zemetrasení totiž vyvolalo v krajine zvýšený dopyt po rope. Odhad úradu EIA je výrazne vyšší ako predpoklady Medzinárodnej energetickej agentúry a OPEC-u. Analytici pripúšťajú, že zvýšenie prognózy môže ovplyvniť stretnutie OPEC-u, ktoré sa uskutoční tento týždeň vo Viedni, a organizácia by tak mohla zvýšiť produkciu ropy, aby pokryla rastúci svetový dopyt po palivách.

V budúcom roku by sa mal svetový dopyt zvýšiť na 90,02 mil. barelov za deň, čo je v porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou zvýšenie o 10 tis. barelov za deň. Rozvíjajúce sa krajiny budú v najbližších dvoch rokoch motorom rastu spotreby ropy. Tá sa zvýši hlavne v Číne, Brazílii a na Blízkom východe, informovala EIA

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.