Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa_tazba2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: SITA/AP Photo/Susan Sterne
9. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EIA: Ťažba ropy v USA tento rok porastie rekordným tempom

Vlani americká ropná produkcia stúpla doteraz rekordným tempom 760.000 barelov denne na 6,4 mil. barelov denne, čo bolo maximum za 20 rokov. Pre tento rok EIA počíta so vzostupom o 900.000 barelov na 7,3 mil. barelov denne, čo by bol najvyšší objem produkcie od roku 1988. Dnešný odhad je o 300.000 denných barelov vyšší než decembrová predpoveď a v porovnaní s novembrovým odhadom až o 0,5 mil. barelov.

V roku 2034 by sa tempo rastu ropnej ťažby malo spomaliť na 600.000 barelov denne. Vzostup na 7,9 mil. barelov by proti roku 2012 znamenal nárast o 23 %, uviedla EIA vo svojom prvom odhade pre budúci rok. Ak sa prognóza vyplní, zvýši sa americká ťažba v období 2010 až 2014 o takmer 50 %. Zároveň s prudkým rastom produkcie zemného plynu tak budú USA smerovať k energetickej nezávislosti.

O prudký rast americkej ropnej produkcie sa zaslúžil nástup technológie pomocou „frakovania“, teda kombinácia hydraulického štiepenia horniny a horizontálnych vrtov vo veľkých hĺbkach. Vďaka tomu začalo byť efektívne dobývať plyn a ropu z hlbokých nepriepustných hornín. V minulom desaťročí sa táto technológia začala hromadne využívať k ťažbe plynu, čo za posledných päť rokov transformovalo celý americký energetický trh.

V posledných rokoch, keď ceny plynu na americkom trhu prudko klesli, sa záujem ťažiarov zameral na bohaté ložiská bridlicovej ropy. Ceny ropy určuje, na rozdiel od cien plynu, globálny trh a tam sú naďalej na vysokých úrovniach.

Najnovšie údaje potvrdzujú predpovede, podľa ktorých sa Spojené štáty stanú do konca tohto desaťročia energeticky sebestačnými, hoci ešte pred niekoľkými rokmi to nikto neplánoval a ani netušil. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) v novembri odhadla, že Spojené štáty sa vďaka ťažbe z bridlicových hornín stanú do roku 2017 dočasne najväčším producentom ropy na svete a tamojšia ťažba v roku 2020 dosiahne 11,1 milióna barelov za deň.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.