Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba ropy1-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto:TASR/AP Photo/Hasan Jamali
6. decembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EIA: Ťažba ropy a plynu v USA vzrastie viac, než sa čakalo

Celoročná domáca produkcia zemného plynu v USA do roku 2035 dosiahne 889 mld. m3, čo je o 12 % viac, než EIA prognózovala pred rokom. Do roku 2040 sa ťažba plynu ďalej zvýši na 940 mld. m3. Tento rok na jeseň sa denná ťažba plynu v USA pohybuje na rekordnej úrovni, čo predstavuje 753 mld. ročne.

Pokračujúci silný nárast produkcie bridlicového plynu zaistí Spojeným štátom v tejto surovine v najbližších rokoch sebestačnosť a umožní im plyn exportovať, uviedol úrad, ktorý patrí pod ministerstvo energetiky USA. Amerika by sa mala stať čistým vývozcom plynu do roku 2016, spresnil EIA. Vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) odhaduje úrad v roku 2027 na približne 45 mld. m3 ročne, čo je dvojnásobný odhad proti minuloročnej predpovedi.

Americká ťažba ropy, ktorú v poslednej dobe tiež zvyšuje produkcia z bridlicových hornín, by mala dosiahnuť svoj vrchol 7,5 mil. barelov denne (b/d) v roku 2019. Neskôr však bude postupne klesať na 6,1 mil. barelov v roku 2040, predpovedá EIA.

EIA ešte vlani odhadovala, že produkcia ropy sa roku 2020 dostane na maximum 6,7 mil. b/d. Tento rok v septembri ťažba ropy v USA dosiahla 15-ročné maximum 6,5 ​​mil. b/d, čo bolo 16 % nad úrovňou septembra 2011.

Omnoho odvážnejšia, čo do ťažby ropy v USA, je Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Tá minulý mesiac predpovedala, že Spojené štáty sa vďaka ťažbe z bridlicových hornín stanú do roku 2017 dočasne najväčším producentom ropy na svete a tamojšia ťažba v roku 2020 dosiahne 11,1 mil. b/d.

IEA tiež predpovedala, že Spojené štáty do roku 2015 vystriedajú Rusko na pozícii najväčšieho svetového producenta zemného plynu.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.