Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
8. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EIA: Najväčšie zásoby plynu z bridlíc v Európe má Poľsko

Podľa odhadov Úradu pre energetické informácie (EIA) Ministerstva energetiky USA má Poľsko najväčšie zásoby bridlicového plynu v Európe. Ak by sa zásoby potvrdili, Poľsko by sa mohlo dokonca stať aj vývozcom tejto energetickej suroviny. Doterajšie vrty však odhady o viac než 5 biliónoch plynu z bridlíc nepotvrdili.

Poľsko má 5,29 biliónov m3 zemného plynu z bridlíc, ktoré by mohlo ťažiť. Informáciu zverejnil Úrad pre energetické informácie (EIA) Ministerstva energetiky USA, podľa ktorého má Poľsko najväčšie zásoby plynu z nekonvenčných zdrojov v Európe. Pokiaľ by sa prognózy EIA potvrdili, Poľsko by sa mohlo stať vývozcom tejto suroviny.

Údaje zverejnené EIA sú doposiaľ najoptimistickejšie. Podľa iných odhadov je pod poľským územím okolo 1,4 biliónov, alebo nanajvýš tri bilióny m3 plynu z bridlíc. V súčasnosti Poľsko spotrebuje 14 miliárd plynu ročne, z čoho približne dve tretiny dováža z Ruska.

Menej optimisticky sa k údajom EIA stavia šéf Štátneho geologického inštitútu Henryk Jacek Jezierki. „Ide o predbežnú správu, americký a poľský geologický inštitút pripravujú presnejšiu prognózu o tom, koľko máme zásob bridlicového plynu.“ Výsledky by mali byť známe ešte v septembri tohto roku. EIA porovnáva geologické podmienky v Poľsku s tými oblasťami v Spojených štátoch, kde sa plyn z bridlíc už ťaží.

Plyn z bridlíc by sa mohol vyskytovať v páse, ktorý sa tiahne od baltského pobrežia juhovýchodne smerom do oblasti Lublinu. Druhou oblasťou je západ a juhozápad Poľska. Poľská vláda už vydala aj koncesie pre vykonanie pokusných vrtov dvadsiatim firmám, medzi inými napríklad PGNiG, Chevron alebo ExxonMobile.

Prvý vrt vykonal poľský plynárenský monopol PGNiG v regióne Lublinu, plyn tam však nebol. Pokiaľ by sa ale potvrdilo, že Poľsko zásoby plynu z bridlíc skutočne má, mohol by sa podľa doterajších vyjadrení držiteľov koncesií začať ťažiť za dva až päť rokov.

Podľa EIA má najväčšie zásoby bridlicového plynu Čína (36,1 biliónov m3), druhé sú Spojené štáty (24,4 bil. mš) a Argentína (21,9 bil. m3). V Európe sa táto surovina okrem Poľska má nachádzať aj vo Francúzsku, Nórsku alebo na Ukrajine.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.