Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Egyptská vláda od dnešného dňa zvýšila ceny palív

Zvýšeniu cien paliva predchádzalo zdraženie elektriny od 1. júla. Kabinet tento týždeň zároveň pozmenil zákon o rozpočte, do ktorého zapracoval opatrenia na redukciu nadmerného schodku.

Prezident Sísí upozornil obyvateľov krajiny, že obrovskú dieru vo verejných financiách je potrebné zaplátať. Požiadal ich, aby boli pripravení na obete a pomohli egyptskej ekonomike dostať sa z problémov.

Egypt zápasí s najväčším rozpočtovým schodkom vo svojej histórii, ktorý sa už vyšplhal na 115 miliárd USD (84,63 miliardy eur), čo zodpovedá zhruba 12 % hrubého domáceho produktu (HDP). Kabinet ho chce znížiť v tomto roku na 10 % HDP. Dotácie na energie si ročne vyžiadali zhruba 5,7 miliardy USD a spolu s dotáciami na potraviny pohltili približne 25 % z rozpočtu.

Predchádzajúce vlády sa báli siahnuť na tieto dotácie pre obavy z nepokojov. Približne polovica z 85 miliónov obyvateľov Egypta žije na alebo pod hranicou chudoby a je tak závislá od dotácií na potraviny a energie.

(1 EUR = 1,3588 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.