Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pyramídy egypt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ S J Pinkney (licencia Creative Commons)
26. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Egypt postaví prvú atómovú elektráreň

Egyptský prezident Husní Mubarak v stredu informoval o plánoch na výstavbu prvej jadrovej elektrárne v krajine. Stalo sa tak po dosiahnutí kompromisu so štátnou radou pre jadrovú energiu. Náklady na elektráreň s inštalovaným výkonom 1.000 MW presiahnu 3 mld. eur, informuje AFP. 

Egypt v snahe o najvýhodnejšiu cenovú ponuku vyhlási koncom roka medzinárodný tender. Začiatkom mesiaca to potvrdil minister pre energetiku a elektrickú energiu Hassan Younes. Ako uvádza UPI, medzi najčastejšie spomínané mená záujemcov patria francúzske spoločnosti Areva, Alstorm alebo americký Westinghouse Electric. Do akej miery sa bude štát podieľať na výstavbe, zatiaľ nie je jasné.

Známe je už ale umiestnenie elektrárne. Stavať sa bude v el-Dabaa na severovýchod od hlavného mesta Káhira. Lokalita patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Egypte. Miestni podnikatelia vyjadrili obavy, že výstavba jadrových reaktorov by mohla mať negatívne dôsledky pre ich obchod. Štúdie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) považujú plánované miesto za najvhodnejšie, dopĺňa Washington Post.

Jadrový program v Egypte sa začal na počiatku osemdesiatych rokov. Po havárii v jadrovej elektrárni Černobyl v roku 1986 sa projekt pozastavil. O plánoch obnoviť egyptský jadrový program informoval prezident Husni Mubarak už pred tromi rokmi. V marci 2010 podpísal zákon o regulácii jadrových aktivít, ktorým sa naštartoval celý proces odznova.

Spomedzi krajín Stredomoria sa stane Egypt štvrtou krajinou využívajúcou jadro. Doteraz ňou bol len Izrael. Čoskoro k nemu pribudne Irán, ktorý po dlhoročných odkladoch sprevádzkuje svoju prvú atómovú elektráreň Bušíre. V decembri 2009 oznámili úmysel vybudovať jadrové reaktory aj Spojené arabské emiráty (SAE). Nedávno oznámil podobný zámer i južný sused Egypta, Sudán.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.