Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. augusta 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Egypt finišuje rokovania s Ruskom o výstavbe prvej jadrovej elektrárne

Jadrové elektrárne môžu Egyptu pomôcť riešiť zložitú energetickú situáciu, pretože potenciál vodných elektrární na veľkých tokoch bol už takmer vyčerpaný a krajina nepatrí medzi výnimočne bohaté na fosílne zdroje. Pritom dopyt po elektrine v krajine stále rastie.

História jadrového programu v Egypte siaha do 50. rokov minulého storočia a dnes sú tu v prevádzke dva výskumné jadrové reaktory. Plány na výstavbu atómovej  elektrárne sa po prvýkrát objavili v 60. rokoch a malo sa jednať nielen o produkciu elektriny, ale vo veľkej miere tiež o odsoľovanie morskej vody, ktoré by riešilo nedostatok pitnej vody v Egypte.

V 80. rokoch bola v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Framatome preskúmaná lokalita El Dabá (neďaleko mesta El Alamejn na severe krajiny) a zhodnotená ako vhodná na výstavbu jadrovej elektrárne. Plány sa však nedočkali realizácie a boli odložené.

Oživenie plánov

K ich obnoveniu dochádzalo postupne v 90. rokoch a v roku 2001 bolo podpísané memorandum s Ruskom o spolupráci v mierovom využívaní jadrovej energie. V roku 2015 bola následne podpísaná medzivládna dohoda o výstavbe elektárne El Dabá a medzivládna dohoda o poskytnutí medzivládneho úveru vo výške 25 miliárd dolárov na výstavbu tejto jadrovej elektrárne.

Podľa dohôd majú v El Dabá vzniknúť štyri bloky typu VVER-1200, ktoré sa radia do generácie III+, teda k najmodernejším jadrovým elektrárňam s najvyššou úrovňou bezpečnosti a ochrany. Vzorovým projektom je ruská Novovoronežská JE-II, ktorá bola vo februári 2017 uvedená do komerčnej prevádzky ako vôbec prvý blok generácie III+ na svete.

Realizácia projektu má podľa plánu trvať 12 rokov a platby zo strany Egypta majú začať v roku 2029. Na výstavbe by sa malo podieľať viac ako 20 000 tisíc pracovníkov a po uvedení do prevádzky elektráreň vytvorí zhruba 4000 stálych pracovných pozícií.

Projekt El Dabá navyše do Egypta prinesie moderné technológie, bude rozvíjať miestne priemyselné podniky a podporí vedecký výskum v tejto sfére.

Egyptský minister pre elektrinu a obnoviteľné zdroje energie Mohamed Šaker podľa ruskej agentúry TASS v nedeľu (6.8.) oznámil, že právne overovanie dvoch zmlúv o výstavbe atómovej elektrárne El Dabá bolo dokončené a zostávajúce dve zmluvy teraz kontroluje Štátna rada. Po dokončení tejto procedúry bude môcť začať realizácia projektu so štyrmi blokmi typu VVER-1200 od ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom.

Aktuálne sa pripravuje podpis štyroch zmlúv, a to EPC kontraktu na výstavbu, kontraktu na dodávky paliva, kontraktu na technickú podporu pri prevádzke a údržbe a kontraktu na zariadenie pre skladovanie použitého paliva.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.