Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

EDA: Na likvidáciu jadra na Slovensku sú potrebné ďalšie prostriedky

Na likvidáciu jadrových zariadení na Slovensku, v Litve a v Bulharsku sú potrebné ďalšie finančné prostriedky. Ako informoval vo svoje správe Európsky dvor audítorov, na likvidáciu jadra v spomínaných krajinách chýba približne 2,5 mld. eur. „Dvor audítorov zistil, že Bulharsko, Litva a Slovensko síce odstavili reaktory v súlade so svojím záväzkom a v priebehu vyraďovania jadrových zariadení sa dosiahli dôležité medzníky, hlavný proces však ešte len prebehne a v súvislosti s jeho dokončením vznikol značný deficit financovania,“ uviedol dvor audítorov.

Potreba dôkladnej analýzy

Dvor audítorov odporučil, aby Európska komisia (EK) vypracovala podrobné posúdenie činnosti, ktoré je ešte potrebné vykonať, ako aj celkový plán financovania. „Pred vynaložením ďalších finančných prostriedkov by Komisia mala zanalyzovať disponibilné zdroje a očakávané prínosy. To by následne malo viesť k zosúladeniu cieľov s dostupnými zdrojmi a stanoveniu ukazovateľov výkonnosti, ktoré možno neskôr podľa potreby monitorovať a vykazovať,“ uvádza sa v správe. Ďalšia finančná pomoc po roku 2013 by mala podľa dvora audítorov vychádzať z hodnotenia pridanej hodnoty pre Európsku úniu, v ktorom sa stanovia konkrétne činnosti, ktoré sa majú financovať, pričom by sa mali zohľadniť aj iné nástroje financovania, napríklad štrukturálne fondy.

Dodatočná finančná pomoc EÚ

Európska komisia už koncom minulého roka schválilo pre Slovensko, Bulharsko a Litvu na vyraďovanie starých jadrových reaktorov z prevádzky poskytnutie dodatočných 500 mil. eur. Zámerom poskytnutia dodatočných prostriedkov bola pomoc EÚ pri pokračujúcom vyraďovaní jadrových elektrární Jaslovské Bohunice, Kozloduj a Ignalina. Slovensko do roku 2017 tak dostane dodatočných 105 mil. eur, Litva 210 mil. eur a Bulharsko do roku 2020 získa 185 mil. eur. Slovensko tak celkovo od EK počas rokov 2007 až 2013 získa na vyradenie jadrových reaktorov 613 mil. eur, Bulharsko 867,8 mil. eur a Litva 2,847 mld. eur.

Zdroj: © SITA  

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.