Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EBRD schválila Ukrajine 300 mil. dolárov na nákupy plynu

Peniaze sú určené na nákup plynu skôr z európskej siete než z Ruska. Ukrajina sa od júla musela spoliehať výlučne na svoju vlastnú produkciu a spätný tok zo Slovenska. Dôvodom bol spor s Ruskom o ceny plynu, ktorý sa podarilo vyriešiť až minulý piatok. Dodávky by sa mali obnoviť v tomto mesiaci.

V apríli vláda v Kyjeve zvýšila ceny energií pre spotrebiteľov, ktoré boli dlhodobo dotované a umelo držané pod trhovoou cenou. Zároveň sľúbila rozdeliť Naftogaz na samostatné subjekty zamerané na ťažbu plynu, predaj a dodávku.

„EBRD je spokojná s prácou, ktorá sa dosiaľ odviedla v energetickom sektore. Zvýšenie cien je veľmi dôležité,“ povedal agentúre Reuters zástupca banky. Dodal, že urobiť je ešte treba viaceré opatrenia, Naftogaz by sama podľa EBRD rozdeliť radšej skôr než neskoro.

Pôžička od banky je trojročný revolvingový úver. Ukrajina bude vďaka nemu môcť kúpiť 1,2 miliardy m3 plynu do svojich podzemných zásobníkov. V tých je teraz asi 15,5 mld. m3, pričom potrebné je dosiahnuť úroveň asi 19 mld. m3, aby sa zaistil neprerušený tranzit plynu do európskych krajín a zároveň mali dosť plynu pre vlastné potreby.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.