Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. októbra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

E15: Trom zo siedmich komoditných búrz v ČR hrozí odobratie licencie

Jedno konanie vedie ministerstvo priemyslu a obchodu ČR proti Komoditnej burze Profit kvôli asi 20 porušeniam zákona o komoditných burzách. „Novelou z roku 2011 sme dostali ako štátny dohľad silnejšie právomoci. Začali sme preto s kontrolami a správne konanie je ich výsledkom,“ povedal denníku Pavel Kavina, ktorý má na ministerstve na starosti burzový dohľad.

Úrad podľa E15 spochybňuje správnosť menovania vedenia burzovej komory Profitu alebo výber obchodného systému. Profit zvolil prenájom časti systému, ktorý spravuje jeden zo zakladateľov burzy, firma Ensytra. Podľa štátu to nezaručuje nestrannosť. Šéf burzovej komory Profit Ondřej Grohar ale vylúčil, že by Ensytra vďaka správe systému mohla ovplyvňovať obchody. „Tie sú plne v réžii generálneho sekretára burzy,“ povedal denníku.

Ďalšie dve konania vedie ministerstvo poľnohospodárstva s Obchodnou burzou Hradec Králové a Komoditnou burzou Praha, ktorá sa zaoberá aj obchodom s energiami. „Pochybenia, ktoré sú komoditnej burze vyčítané, sú takej povahy, že v okamihu, keď sú potvrdené, je jedinou možnou sankciou odobratie štátneho povolenia k prevádzkovaniu burzy. Nejde o nedostatky, ktoré sa dajú dodatočne odstrániť,“ povedala E15 hovorkyňa ministerstva Dana Večerová.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.