Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

E-Group investuje vo Fínsku do veterných elektrární 40 miliónov EUR

E-Group, a.s. vstúpila na fínsky trh v máji tohto roka. Kúpou spoločnosti Posion Energia Oy odštartovala prvú fázu výstavby veternej elektrárne s výkonom 10 MW. Spoločnosť už vtedy avizovala, že má ambície vo Fínsku ďalej expandovať. Fínsky trh s obnoviteľnými zdrojmi energie je jeden za najkonkurenčnejších v EÚ. Krajina má na ne ideálne podmienky a zároveň aj jeden z najväčších záväzkov na ich realizáciu. V súlade so svojim záväzkom plánuje Fínsko do roku 2020 vyrábať až 38 % energie práve z obnoviteľných zdrojov. Súčasný stav inštalovanej veternej energie v krajine je približne 459 MW a do konca roka 2015 odhadujú experti jeho zvýšenie na 1 000 MW. Podľa prepočtu na spomínaný záväzok by celková kapacita veternej energie mala vzrásť na 2 500 MW inštalovaného výkonu.  Ide o naozaj vysoké čísla a adekvátna tomuto cieľu je aj podpora zo strany vlády. Výkupná cena elektrickej energie  je dotovaná štátom formou tzv. Feed in tarifu.

Vynikajúce poveternostné podmienky, vysoký záväzok vlády a adekvátne subvencie robia na prvý pohľad z Fínska krajinu snov na výstavbu veternej elektrárne. Pozitíva však vyvažujú tvrdý konkurenčný boj a komplikovaný povoľovací proces zo strany miestnej štátnej správy. Veľkým exportérom energie do Fínska je v súčasnosti Rusko. Ruské firmy prinášajú so sebou aj nové megainvestície a obstáť v ich konkurencii je naozaj náročné. Okrem nich sú na trhu aj viacerí silní hráči z krajín EÚ, takže úspech slovenskej firmy E-Group v tak ťažkom konkurenčnom prostredí je jednoznačný. Fínsko má zároveň jedny z najprísnejších európskych štandardov na ochranu životného prostredia a trvalo udržateľný rozvoj.

E-Group, ako spoločnosť z podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela pôsobiaca v rôznych oblastiach energetiky má vo Fínsku, ale aj na ďalších trhoch dlhodobé rastové ambície. V súčasnosti už pripravuje nové projekty, ktoré sú v rôznych štádiách rozpracovania.   

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.