Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Michal Jaloviar (SSE) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Michal Jaloviar (SSE) Foto: energia.sk
28. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Dynamika trhu nie je taká ako predtým

S predajom plynu ste začali v roku 2012. Ako sa s odstupom času  naplnili vaše očakávania?

Tento krok bol do určitej miery nevyhnutný. Vývoj trhu naznačil, že zákazník duálnu ponuku vyžaduje. Pri domácnostiach sa dá stále fungovať aj so samostatnými ponukami. Úplne iná situácia je však u firemných zákazníkov, ktorí vo svojich tendroch spájajú súťaže na elektrinu a plyn.

SSE dodáva plyn už štvrtý rok. Neboli sme medzi prvými spoločnosťami, ktoré priniesli duálnu ponuku svojim klientom. Našim rozhodnutím bolo priniesť dodávku plynu v nadštandardnej kvalite, tak ako sú naši klienti zvyknutí, teda do vyladených interných procesov a so 100 % zákazníckym servisom. Prijali sme preto strategické obchodné rozhodnutie, že sa najprv zameriame takmer výhradne na segmenty firemných zákazníkov, mestá a obce. Popri tom nám prirodzene rástol aj počet zákazníkov segmentu domácností, kde sme však nepôsobili výrazne aktívne. Toto sa zmenilo najmä v tomto roku, kedy sme k ponuke až 23% zľavy pre maloodberateľov a organizácie pridali tiež ponuku 9% úspory pre domácnosti.

Naše očakávania sa teda výraznejšie nezmenili, rozhodnutie vstúpiť aj do dodávky plynu bolo určite správne. Ponuku dodávky plynu berieme už ako štandard, bez ktorého by sme nedokázali pokryť zákaznícke potreby v oblasti energií. V súčasnosti tiež posilňujeme naše aktivity v oblasti energetickej efektívnosti. A to  pre segment biznis a  aj obyvateľstvo. Takto chceme naplniť našu ambíciu byť energetickým partnerom pre našich klientov a komplexne zastrešiť všetky aktivity v tejto oblasti.

Ako sa vám vlani darilo pri plyne z pohľadu hospodárskeho výsledku?

Zatiaľ sa nám darí napĺňať naše strategické ciele. Od začiatku hovoríme  že v prípade dodávky plynu pre nás nie je dôležitý krátkodobý zisk. Na trh sme nevstúpili agresívne, ale s premyslenou dlhodobou stratégiou.  Primárne ponuku cielime na našich existujúcich zákazníkov, kde máme logicky aj vyššiu úspešnosť. Dôležité je, aby sme si udržali dlhodobo dobré vzťahy s našimi súčasnými klientmi , a postupne budovali aj nové portfólio s plynom.

Medziročne sme zaznamenali rast tržieb o viac ako 200%, pričom najväčší nárast čo do objemu je v podnikateľských segmentoch. Zo strednodobého pohľadu je naším cieľom dostať sa medzi top 5 dodávateľov na Slovensku, čo pre nás s ohľadom na terajší trhový podiel znamená ešte veľa práce.

Podľa údajov regulačného úradu Slováci menia dodávateľa energií čoraz menej. Ako náročné je dnes získavanie nových klientov?

Dynamika trhu nie je taká, ako pred niekoľkými rokmi. Situácia je však v jednotlivých segmentoch rôzna. V prípade firemných zákazníkov je viac-menej stabilná, možno s miernym nárastom v závislosti od aktivity dodávateľa. Tento segment je určite atraktívny pre všetkých dodávateľov.

Pokiaľ ide tento rok, aký objem plynu ste zazmluvnili pre vašich zákazníkov?

Celkový objem plynu, ktorý dodáme našim klientom v roku 2015 je asi 350 GWh.

Ako nakupujete zemný plyn?  

Spoločnosť SSE štandardne tak ako všetky veľké firmy pôsobiace v sektore, nakupuje komoditu plyn na veľkoobchodnom trhu, kde je zdrojovanie zabezpečované priamo prostredníctvom príslušnej sekcie.

Máme vlastných traderov, ktorí sledujú situáciu na trhu a zabezpečujú nákup komodity pre našich klientov Týka sa to  existujúcich klientov a aj  kontraktov uzatvorených do budúcnosti. Využívame brokerské portály a rôzne bilaterálne kontrakty. Máme aj stabilných partnerov, od ktorých nakupujeme na základe dlhodobej spolupráce alebo rámcových zmlúv.

ÚRSO v septembri opäť znížil maximálne ceny plynu pre regulované segmenty zákazníkov. Alternatívni dodávatelia sa zvyčajne cenovo vymedzujú voči dominantnému hráčovi,  zostane SSE lacnejšia?

Určite áno, spoločnosť SSE naďalej ponúka zľavu oproti cenníku spoločnosti SPP. Ani po posledných úpravách cien sa prijatá stratégia nemenila. Odberateľom naďalej ponúkame zľavu až do výšky 9%. Odberateľom v domácnostiach tak ponúkame najlacnejšie ceny na trhu. SSE garantuje nižšiu cenu ako tradičný dodávateľ SPP, a túto garanciu aj dodržiava. S poklesom cien spoločnosti SPP od 01.09.2015, boli upravené aj cenníky SSE.

Ako hodnotíte súčasné nastavenie regulácie koncových cien plynu na Slovensku pre domácnosti a malé podniky?

Spoločnosť vykonáva svoju činnosť v súlade s regulačným rámcom. V ďalšom období by sme uvítali väčšiu stabilitu a najmä nižšiu administratívnu záťaž pre dodávateľa. V rámci oslovenia zo strany ÚRSO na zaslanie podnetov k pripravovanej novej regulačnej politike sme predložili východiská pre ďalšie regulačné obdobie, kde okrem iného navrhujeme opätovnú dereguláciu malých podnikov.

Podľa Európskej komisie sa na Slovensku reguluje príliš široké spektrum odberateľov, čo brzdí konkurenciu. Znamenala by deregulácia pokles cien pre odberateľov?

Chápeme prečo je regulácia cien v energetike na Slovensku stále prítomná. V diskusiách s regulátorom dlhodobo poukazujeme na jej šírku. Ako som spomínal, z hľadiska rozsahu regulácie spoločnosť SSE navrhla dereguláciu pre tzv. malé podniky, ktoré sú regulované na základe spotreby spred dvoch rokov. Sme presvedčení, že v tomto segmente je konkurencia dostatočná a deregulácia by odberateľom priniesla ďalšie benefity a väčšiu diferenciáciu ponuky.

Ceny plynu na burzách v posledných rokoch klesali. Aký vývoj očakávate pri cenách tejto komodity v našom regióne?

Ceny plynu v našom regióne sú ovplyvňované väčšími okolitými trhmi, s ktorými cena v posledných rokoch úzko koreluje. Pridáva sa k tomu aj fakt, že Slovensko mierne zaostáva vo vytváraní kvalitnejšieho trhového prostredia voči okolitým štátom, ako je napr. Česká republika, kde je plne vytvorený virtuálny trh na základe nezávislého operátora trhu „OTE“.  V súčasnosti je celý komoditný trh v klesajúcom trende, čo znamená že aj ceny plynu viac menej kopírujú tento kurz. Predpokladom ďalšieho vývoja, a týka sa to aj ostatných komodít, je celková makroekonomická situácia určujúca dopyt po komoditách.

Špecifikom plynu je, že je to najmä sezónna komodita a  spotreba je závislá vo veľkej miere na vývoji počasia v jednotlivých ročných obdobiach, a s tým spojenými činnosťami.

V krátkodobom horizonte predpokladáme, že s príchodom vykurovacieho obdobia môžu ceny plynu začať mierne rásť, avšak vzhľadom na dlhodobé kontrakty toto nebude mať vplyv na ceny pre našich koncových odberateľov. V strednodobom a dlhodobom časovom horizonte predpokladáme stabilnú úroveň ceny plynu s možným potenciálom poklesu voči dnešným cenovým úrovniam.

V súvislosti s nadchádzajúcou zimou, ak by teoreticky došlo k prerušeniu dodávok, ako je SSE pripravená na takúto situáciu?

Spoločnosť SSE je na možný prípad prerušenia dodávok plynu cez tranzitný plynovod Ukrajiny pripravená a naši koncoví zákazníci sa nemusia obávať zastavenia dodávok. Vzhľadom na to, ako nakupujeme plyn a aké technické opatrenia sa urobili pre prípad opakovania plynovej krízy sme presvedčení, že Slovensko sa už nemôže dostať do rovnakej situácie ako v roku 2009.

Michal Jaloviar (Stredoslovenská energetika) je riaditeľom sekcie Marketing a B2C. Prepis rozhovoru autorizoval. Nadpis, perex a fotografie: energia.sk

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.