Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Dynamá do 1. Mestskej elektrárne v Bratislave dodala fabrika Siemens-Schuckert

Na nočné osvetlenie ulíc sa pôvodne používali smolové fakle, ktoré boli obmedzované poveternostnými podmienkami. Pokrok vo verejnom osvetlení znamenalo zavedenie olejových lámp v druhej polovici 18. storočia. V roku 1856 sa začal používať svietiplyn, ktorý výrazne znížil náklady mesta na osvetlenie ulíc. Elektrická energia sa v Bratislave využívala už niekoľko rokov pred založením Mestskej elektrárne. Mnohé priemyselné podniky mali svoje vlastné parné stroje na výrobu elektrickej energie. Od roku 1895 fungovala aj mestská elektrická pouličná železnica. Práve jej uvedenie do prevádzky nastolilo otázku elektrifikácie mesta. Mestský magistrát rozhodol o zavedení elektrického osvetlenia už v roku 1897.

Prvá Mestská elektráreň bola postavená na Nándorovej ulici (dnes Čulenova ulica) v Bratislave. Elektráreň pozostávala z dvoch jednosmerných dynám poháňaných plynovými motormi. Dynamá dodala novovzniknutá bratislavská fabrika Siemens – Schuckert. Náklady na výstavbu elektrárne predstavovali asi jeden milión korún. Jej súčasťou bolo päť dieselových motorov, poháňajúcich dynamá s celkovým výkonom 1450 kW. Oficiálne začatie trvalej prevádzky nielen elektrárne, ale aj elektrického osvetlenia, bolo 1. januára 1902. Výkon elektrárne sa už ďalej nezvyšoval a zostal nezmenený až do roku 1944, keď bolo celé zariadenie zničené bombardovaním počas druhej svetovej vojny.

Mestské múzeum v Bratislave sprístupnilo v roku 2001 výstavu venovanú 100. výročiu založenia Mestskej elektrárne, ktorá stála presne na mieste súčasnej budovy Západoslovenskej energetiky (ZSE) v Bratislave.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.