Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Dvojica blokov elektrárne Nováky by mala od budúceho roka spĺňať prísnejšie normy EÚ

Prebiehajúci projekt modernizácie a ekologizácie začali SE realizovať už v roku 2012. „Tak, ako je všeobecne zaužívaným postupom pri environmentálnych projektoch tohto rozsahu, projekt sme začali predbežnými hodnoteniami a štúdiami, po ktorých nasledovali výberové konania na dodávateľov a samotná fáza realizácie, v ktorej sa v súčasnosti nachádzame,“ ozrejmila Burdová.

Spresnila, že investícia sa dotýka dvoch blokov elektrárne ENO B, ktoré boli modernizované a ekologizované už v minulosti a predstavuje optimálne technicko-ekonomické riešenie zabezpečenia kontinuity v plnení záväzkov vyplývajúcich zo všeobecného hospodárskeho záujmu.

„Slovenské elektrárne investovali do regulačných tepelných Elektrární Nováky milióny eur a plánujú naďalej ich prevádzkovanie ako dôležitého a bezpečného výrobcu elektriny, tepla a podporných služieb pre prenosovú sústavu tepla,“ zdôraznila hovorkyňa SE.

Pripomenula, že v roku 2011 SE na bloku A ENO investovali do projektu rozšírenia palivovej základne a spustili spoluspaľovanie domácej drevnej štiepky. „Vlani tak tepelné elektrárne SE dosiahli celkovú úsporu skleníkového plynu oxidu uhličitého v množstve 57.407 ton, ktorá vyplynula práve z náhrady fosílnych palív drevnou štiepkou – biomasou vo fluidných kotloch elektrární,“ uzavrela.

Počas ekologizácie blokov 1 a 2 sú v prevádzke menej ekologické bloky 3 a 4, ktoré budú po skončení generálnej opravy od začiatku roku 2016 definitívne odstavené.

Inštalovaný výkon ENO, spaľujúcej výhradne domáce hnedé uhlie je 440 megawattov na štyroch blokoch ENO B a 46 megawattov na bloku ENO A. Bloky ENO B boli spustené do prevádzky v rokoch 1964 a 1976, blok ENO A v rokoch 1996 a 2003. Dva z blokov ENO B boli v roku 1994 modernizované a v roku 1999 na nich taktiež prebehla ekologizácia.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.