Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LNG prístav tanker
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
13. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dverami kaspického plynu do Európy je prepojenie AGRI

Medzištátne plynovodné prepojenie AGRI je spoločným projektom Azerbajdžanu, Rumunska a Gruzínska. V apríli 2010 podpísali v Bukurešti  memorandum o spolupráci v dodávkach a transporte skvapalneného zemného plynu (LNG). Signatári dúfajú, že s prepravou kaspického plynu sa začne v horizonte 20 mesiacov.

Podpisom dohody o spolupráci v projekte AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) vznikol spoločný podnik. Každá zo zúčastnených krajín v ňom vlastní rovnaký podiel akcií. Správou podniku sú poverené tri štátne spoločnosti: azerbajdžanská SOCAR, gruzínsky Oil and Gas Corporation a rumunský Romgaz, dopĺňa News.Az.

Momentálne sa hovorí o troch možných alternatívach, informuje Trend.Az. Počiatočná kapacita plynovodného spojenia má dosiahnuť 2 mld. kubických metrov zemného plynu ročne. Neskôr môže vzrásť na 5 až 8 mld. kubických metrov. Presný objem dodávok plynu sa určí na základe výsledkov štúdie uskutočniteľnosti.

„Všetko závisí od ziskovosti projektu a miere finančných investícií, prevádzkových nákladoch a systému riadenia, ktorý vytvoríe,“ povedal azerbajdžanský minister energetiky Natig Aliyev.

Celkové náklady projektu budú závisieť od kapacity prepojenia. Podľa predbežných odhadov sa majú pohybovať v rozmedzí od 1,2 do 4,5 mld. eur. Tieto prostriedky zahŕňajú aj výstavbu siete na prepravu plynu z Azerbajdžanu do gruzínskeho prístavu Kulevi. Odtiaľ sa plyn bude ako LNG tankermi prepravovať po Čiernom mori do rumunského prístavu Constanta. Z Rumunska sa zemný plyn dostane existujúcou infraštruktúrou aj do ostatných častí Európy, uzatvára Trend.Az.

Záujem stať sa tranzitnou krajinou v projektu AGRI prejavila minulý týždeň aj Maďarská republika.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.