
Dverami kaspického plynu do Európy je prepojenie AGRI
Medzištátne plynovodné prepojenie AGRI je spoločným projektom Azerbajdžanu, Rumunska a Gruzínska. V apríli 2010 podpísali v Bukurešti memorandum o spolupráci v dodávkach a transporte skvapalneného zemného plynu (LNG). Signatári dúfajú, že s prepravou kaspického plynu sa začne v horizonte 20 mesiacov.
Podpisom dohody o spolupráci v projekte AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) vznikol spoločný podnik. Každá zo zúčastnených krajín v ňom vlastní rovnaký podiel akcií. Správou podniku sú poverené tri štátne spoločnosti: azerbajdžanská SOCAR, gruzínsky Oil and Gas Corporation a rumunský Romgaz, dopĺňa News.Az.
Momentálne sa hovorí o troch možných alternatívach, informuje Trend.Az. Počiatočná kapacita plynovodného spojenia má dosiahnuť 2 mld. kubických metrov zemného plynu ročne. Neskôr môže vzrásť na 5 až 8 mld. kubických metrov. Presný objem dodávok plynu sa určí na základe výsledkov štúdie uskutočniteľnosti.
„Všetko závisí od ziskovosti projektu a miere finančných investícií, prevádzkových nákladoch a systému riadenia, ktorý vytvoríe,“ povedal azerbajdžanský minister energetiky Natig Aliyev.
Celkové náklady projektu budú závisieť od kapacity prepojenia. Podľa predbežných odhadov sa majú pohybovať v rozmedzí od 1,2 do 4,5 mld. eur. Tieto prostriedky zahŕňajú aj výstavbu siete na prepravu plynu z Azerbajdžanu do gruzínskeho prístavu Kulevi. Odtiaľ sa plyn bude ako LNG tankermi prepravovať po Čiernom mori do rumunského prístavu Constanta. Z Rumunska sa zemný plyn dostane existujúcou infraštruktúrou aj do ostatných častí Európy, uzatvára Trend.Az.
Záujem stať sa tranzitnou krajinou v projektu AGRI prejavila minulý týždeň aj Maďarská republika.
K téme
