Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
One hand adjust thermostat valve close up
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
20. októbra 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Dve tretiny energie spotrebovanej v českých domácnostiach idú na kúrenie

České domácnosti sa na celkovej spotrebe energií v krajine dlhodobo podieľajú zhruba 30 percentami. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Českého štatistického úradu (ČSÚ) Energo 2021 zameraného na zmapovanie štruktúry spotreby palív a energií v domácnostiach. ČSÚ o tom informoval vo štvrtok na svojej internetovej stránke.

Najviac energie domácnosti v ČR získavajú z obnoviteľných zdrojov, a to mierne nad 30 percent. Nasleduje zemný plyn (26 %), elektrina (necelých 20 %), nakupované teplo (13 %) a tuhé palivá (9%).

Zatiaľ čo v roku 2010 domácnosti využívali najviac energie z plynu, teraz je to energia z obnoviteľných zdrojov. Najväčšou mierou ide o palivové drevo, ale rastie aj počet domácností s inštalovanými fotovoltickými panelmi a tepelnými čerpadlami,“ povedal riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva a lesníctva, priemyslu, stavebníctva a energetiky na ČSÚ Radek Matějka.

Najviac energie české domácnosti spotrebujú na kúrenie, a to zhruba dve tretiny. „Približne 20 % domácností využíva na vykurovanie viacero zdrojov tepla. Ako alternatívny zdroj uvádzajú v 65 percentách obnoviteľné zdroje, najčastejšie ide o palivové drevo. Typickým príkladom je rodinný dom a kombinácia plynového kotla a krbu,“ konštatoval vedúci oddelenia štatistiky energetiky na ČSÚ Zbyněk Štech.

Ďalšou položkou sú energie na ohrev vody (6%). Nasleduje používanie energie na varenie (6%), osvetlenie a prevádzku domácich spotrebičov (7%). Zvyšné dve percentá spotreby energie v domácnostiach sa používajú na chladenie a ostatné koncové využitie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.