Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Dvanásť európskych krajín sa dohodlo na prepojení energetických trhov

Táto spolupráca má umožniť cezhraničné dodávky elektriny v časoch vysokého dopytu. „Ak sa pozeráme len po vlastné hranice, musíme plánovať vždy na tie dni, keď je zaťaženie najvyššie,“ povedal Gabriel. „Ak ale spolupracujeme na regionálnej úrovni, môžeme si vzájomne vypomôcť. Za týmto účelom musíme prepojiť rozvodné siete.“

Napájanie rozvodnej siete energiou z vetra alebo slnka na rozdiel od atómu a uhlia kolíše, preto si nemecké energetické podniky uchovávajú aj tradičné elektrárne, ktoré majú najmä v zime zabezpečiť dodávky elektriny. Keďže sa tieto elektrárne ekonomicky nevyplácajú, ich prevádzkovatelia dostávajú finančné vyrovnanie, ktoré sa však vo forme vyšších poplatkov prenáša aj na spotrebiteľov.

Medzinárodná spolupráca by mohla Nemecku pomôcť odbúrať aspoň časť týchto rezervných kapacít. Zúčastnené štáty chcú rozšíriť svoje rozvodné siete a pomáhať si v časoch nedostatku energie, aby nebolo potrebné zvyšovať ceny energií. Trh by mal preto dopyt a ponuku ešte výraznejšie ovplyvňovať než doteraz.

Dohodu dnes okrem Nemecka podpísali Švédsko, Nórsko, Poľsko, ČR, Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Francúzsko, Luxembursko, Belgicko a Holandsko. Dánsko sa chce pripojiť neskôr.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.