Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/dobrych (licencia Creative Commons)
21. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Druhý najväčší predajca plynu v SR v tomto roku cenu už nezvýši

„Ak by sa cenové návrhy robili dnes, tak by neprišlo k nejakým veľkým výkyvom v cenách plynu. RWE Gas Slovensko nejde upravovať svoje ceny plynu od 1. novembra 2010 tak ako SPP,“ uviedol dnes v na workshope ESI konateľ RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla.

Ceny pre rok 2011 najskôr o mesiac

„Cenové návrhy budeme predkladať trochu neskôr, až o mesiac. Pohyb cien plynu na trhu môže byť však veľký. Nechcem teraz špekulovať, či dôjde k poklesu alebo k nárastu cien. Počkajme si ešte mesiac,“ informoval.

Cena bude tiež závisieť od prípadných zmien v daňovom systéme: „Dôsledky daní, a to či už DPH alebo spotrebných, sa principiálne prenášajú do koncových cien v pomere jedna k jednej,“ vysvetlil Kulla. Doplnil, že takto to funguje najmä na tých trhoch, kde „nie je konkurenčné prostredie vytvorené na úrovni, kde dodávatelia zápasia o zákazníka a snažia sa takéto dôsledky čo najmenej prenášať na zákazníkov“.

„Myslím si, že na Slovensku dôjde k preneseniu týchto poplatkov do cien jedna k jednej, čiže ak sa zvýši spotrebná daň, tak sa jedna k jednej prenesie na spotrebiteľa,“ uzatvoril.

Podiel na slovenskom trhu so zemným plynom

Na slovenskom trhu s plynom má RWE Gas Slovensko v súčasnosti celkový podiel približne 15 %, spoločnosti SPP patrí 83-% podiel a ostatným konkurentom 2 %. Na čiastkovom trhu v segmente veľkých priemyselných zákazníkov vykazuje RWE Gas Slovensko 25-% podiel.

RWE Gas Slovensko je najväčším konkurentom tradičného dodávateľa SPP. V tomto roku dodáva viac ako 8 TWh zemného plynu pre vyše 100 firiem zo segmentu veľkých priemyselných zákazníkov. Celkovo má 160 odberných miest, ďalších viac ako tisíc zákazníkov už má podpísaný kontrakt a dodávky začnú preberať postupne v nasledujúcich mesiacoch.

V Európe v roku 2009 dodal RWE plyn v celkovom objeme 332 TWh približne 8 miliónom zákazníkov. Koncern nakupuje komoditu nielen z Ruska, ale aj zo škandinávskej oblasti. Firma sa tiež angažuje v projekte Nabucco.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.