Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

Druhý blok atómovej elektrárne v maďarskom Paksi sa odpojil od siete

Riaditeľ nukleárneho úradu oznámil, že spoločnosť MVM Paksi Atomerömü Zrt. v zmysle príslušných nariadení okamžite telefonicky, následne aj písomne informovala, že 24. októbra o 17.11 h sa reaktor číslo 2 odpojil od siete v dôsledku procesu ochrany reaktora.

Fichtinger poznamenal, že ide o udalosť, ktorú je nutné okamžite nahlásiť, pretože sa týka zastavenia bloku. Nukleárny úrad potom udalosť zaradí v rámci medzinárodnej stupnice jadrových udalostí (INES).

Riaditeľ spresnil, že chybný elektronický panel produkoval chybné hlásenie, čo spustilo ochranný mechanizmus. „Všetky systémy fungovali riadne, preto činnosť reaktora bola zastavená. Podotkol, že význam udalosti nie je veľký, preto nie je potrebné okamžité vyšetrovanie, a nie je potrebné ani informovať Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (IAEA).

MVM Paksi Atomerömü Zrt. agentúre MTI uviedla, že po zistení pôvodu poruchy a jej odstránení druhý blok elektrárne po zapojení dosiahol nadránom 26. októbra menovitý výkon. Udalosť na stupnici INES bola kvalifikovaná ako 0, čo znamená, že na nukleárnu bezpečnosť prakticky nemala vplyv.

Ročne je podľa informácií atómovej elektrárne udalosti zaradených do kategórie 0 na stupnici INES je 16-18. V tomto roku došlo k dvom udalostiam tejto kategórie, pri ktorých bol reaktor zastavený, povedal šéf OAH.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.