Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie domu - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Z 36. ročníka veľtrhu CONECO a 25. ročník veľtrhu RACIOENERGIA v bratislavskej Inchebe. Na snímke ukážka zatepľovania pomocou polystyrénu. Bratislava
9. mája 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Druhé kolo štátnej podpory zatepľovania je otvorené

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja dnes spustilo druhú výzvu v programe na podporu zatepľovania rodinných domov. Záujemcovia tak majú mesiac na prípravu potrebných podkladov. Elektronické predkladanie žiadostí sa otvorí v stredu 9.6. a potrvá najneskôr do 6.7. alebo do naplnenia stanoveného limitu pre 500 žiadateľov, ktorí splnia podmienky.

Aké sú podmienky?

Kritériá zatiaľ zostávajú rovnaké ako v predchádzajúcom kole. Oprávneným žiadateľom je majiteľ rodinného domu s trvalým pobytom v SR a občan členského štátu EÚ. Podmienkou je, aby sa dom využíval výlučne za účelom bývania.

Dotačný program sa vzťahuje výlučne na rodinné domy staršie ako 10 rokov. Komplexné zateplenie má zahŕňať obvodové múry, okná, dvere i strechu. Obmedzená je podlahová plocha domu. V prípade jednopodlažnej budovy nesmie prekročiť 150 metrov štvorcových (m2). Horný limit pre viacpodlažné budovy je 250 m2.

Štátna dotácia môže pokryť až 30 % obstarávacích nákladov na zateplenie domu, maximálne však 6500 eur. Konečná výška príspevku závisí od kvality tepelno-izolačných vlastností jednotlivých konštrukcií a podľa dosiahnutej hodnoty potreby tepla na vykurovanie rodinného domu. K tomu sa môže prirátať refundácia nákladov, ktoré sú potrebné na vypracovanie projektovej dokumentácie a na energetický certifikát.

Žiadateľ o príspevok je vždy povinný zaslať listinnú podobu žiadosti na adresu ministerstva vrátane príloh do piatich pracovných dní od vyplnenia elektronického formulára. Zdá sa, že práve na tento krok viacerí doterajší žiadatelia zabudli, resp. ho neurobili. 

Ak majiteľ domu predložil žiadosť o poskytnutie príspevku po realizácii zateplenia, rezort rozhodne do 90 dní. V prípade, že sa žiadosť odoslala pred realizáciou zateplenia, ministerstvo konanie preruší najviac na 12 mesiacov, čo je lehota na ukončenia zatepľovania. Rozhodnutie o poskytnutí dotácie v tomto prípade trvá najviac 15 mesiacov.

Prvé kolo zaostalo za očakávaniami

Už prvá výzva ale ukázala, že splniť podmienky vôbec nie je ľahká úloha. Napriek obrovskému záujmu verejnosti (na webe www.zatepluj.sk hľadalo informácie 4-tisíc ľudí), online registračný formulár vyplnilo iba 230 žiadateľov. Z tohto počtu bolo na ministerstvo doručených 133 žiadostí aj v listinnej podobe, ktoré teraz prechádzajú procesom posudzovania. V prvej výzve bol pritom stanovený limit až pre 1000 žiadostí.

Podľa informácií priamo od záujemcov o dotáciu, je však množstvo požadovaných príloh neprimerané a odrádzajúce. Pri podaní žiadosti o príspevok po realizácii zateplenia sa vyžaduje viac než 15 príloh. Nové vedenie ministerstva dopravy však už avizovalo, že do budúcna chce podmienky programu zatepľovania stavieb administratívne zjednodušiť. Tento bod sa dostal aj do programového vyhlásenia vlády.

Na celý dotačný program bola vyčlenená suma 30 miliónov eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.