Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
účty ze energie
Foto: ilustračné, GettyImages
29. septembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Drahých energií sa obáva 75 % Slovákov, vyplýva z prieskumu

Cenová hladina energií je zároveň najväčšou motiváciou pre znižovanie ich spotreby v domácnosti. Takmer 7 z 10 Slovákov je ochotných v rámci úsporných opatrení znížiť teplotu vykurovania v domácnosti aspoň o 1 stupeň, zhruba rovnaké percento pripúšťa nákup iba úsporných spotrebičov.

Internetový prieskum skúmal mieru obáv Slovákov ohľadom zvyšovania cien energií v nasledujúcich mesiacoch. Respondenti mali na škále od 1 (žiadne obavy) do 5 (veľké obavy) zhodnotiť, ako situáciu vnímajú.

Takmer polovica Slovákov (47 %) zvolila najvyšší piaty stupeň obáv. Vo väčšej miere ženy (52 %) než muži (42 %). „Veľké obavy majú skôr ľudia s nižším vzdelaním (53 %). O niečo menej sa rastúcich cien energií obáva štvrtina opýtaných a na polovicu stupnice s priradilo 22 % Slovákov,“ dodala hovorkyňa Nielsen Admosphere Slovakia Eliška Morochovičová.

Medzi zdroje vykurovania v slovenských domácnostiach sa radí na prvé miesto plyn, ktorý ako hlavný zdroj využíva 37 % internetových Slovákov, a na druhom mieste je ústredné kúrenie, ktoré má v domácnosti ako hlavný zdroj 31 %.

Tretie v poradí je potom drevo, ktorým primárne kúri 15 % Slovákov, a 11 % využíva elektrickú energiu. Tepelné čerpadlo, uhlie alebo solárna energia sa pohybujú len v nižších jednotkách percent.

Prieskum realizovala spoločnosť Nielsen Admosphere Slovakia metódou online zberu na vzorke päťsto respondentov z internetovej populácie Slovenského národného panela starších ako 15 rokov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.