Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny energie elektrina plyn trh obchodovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
26. januára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Drahé energie kompenzuje Ministerstvo hospodárstva SR, vlani išli na energopomoc takmer tri miliardy eur

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pokračuje vo vyplácaní dotácií za drahé energie. Hospodárske subjekty môžu žiadať o energodotácie do polovice tohto roka. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík, rezort hospodárstva v minulom roku vyplatil na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien energií dotácie vo výške 2,99 mld. eur.

Na tento rok je na pomoc s vysokými cenami energií vyčlenených zo štátneho rozpočtu 1,25 mld. eur. „Zároveň z uplynulého roku presúvame v rámci rozpočtu na tento účel približne 35,5 mil. eur,“ dodala Pavlusík.

Nepozná počty

Rezort hospodárstva nevie presne koľkým subjektom s drahými energiami štát už pomohol, keďže väčšina opatrení sa realizovala prostredníctvom dodávateľov energií, ktorí kompenzácie následne automaticky premietali do cien energií fyzických a právnických osôb.

Avšak štát rôznymi spôsobmi podporil takmer každú fyzickú a právnickú osobu na Slovensku, ktorá má zriadené odberné miesto,“ podotkla Pavlusík.

V súčasnosti je možné predkladať žiadosti o energopomoc za mesiace január až november 2023. Zatiaľ ešte nie je možné predkladať žiadostí za december 2023 a ďalšie mesiace.

Poľnohospodárska prvovýroba

Ministerstvo hospodárstva koncom vlaňajška predĺžilo obdobie poskytovania energodotácií do konca júna 2024. Taktiež navýšilo limity pomoci na 2,25 mil. eur na podnik. Podnikom pôsobiacim v poľnohospodárskej prvovýrobe navýšil rezort limit na 280-tisíc eur na podnik a príjemcom pomoci pôsobiacim v sektoroch rybolovu a akvakultúry na 335-tisíc eur na podnik.

Energodotácie môžu žiadať všetky subjekty, ktoré majú IČO a vlastný elektromer či plynomer. Štát dotuje 80 percent nákladov, ktoré má žiadateľ pri elektrine nad 199 eur za megawatthodinu a pri plyne nad 99 eur. Maximálna suma dotácie na jeden subjekt môže byť vo výške 200-tisíc eur mesačne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.