Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Dozorná rada Petrobrasu neschválila ani druhý investičný plán vedenia

Dozorná rada vyzvala vedenie Petrobrasu, aby uskutočnilo dodatočné „stresové testy“, ako môžu investičné zámery koncernu v rokoch 2011 až 2015 ovplyvniť dôležité zmeny v ekonomike.

Investičný plán uverejnilo vedenie Petrobrasu pred dvoma mesiacmi a má sa stať náhradou za rovnaký dokument na roky 2010 až 2014, v ktorom sa odhadovali investície firmy na 224 miliárd USD (156,97 miliardy eur).

Manažment začiatkom tohto roku schválil veľké zvýšenie produkcie ropnej spoločnosti. Navrhovaná suma vyvolala obavy investorov, že si Petrobras, aby dokázal financovať rozvojové zámery, bude musieť viac požičať alebo predať viac nových akcií.

Avšak členovia dozornej rady, ktorých v podniku s väčšinovým podielom štátu vymenovala vláda, žiadajú od manažérov, aby rozsah investícií udržali na doterajšej úrovni. Teraz investuje Petrobras priemerne denne 123 miliónov USD. Sú to najvyššie denné investičné výdavky podnikateľského subjektu na svete.

Vládne odmietnutie inovovaného investičného programu zrejme súvisí s rastom výdavkov Petrobrasu a stúpaním cien pohonných látok na brazílskom trhu. Vláda prezidentky Dilmy Rousseffovej bojuje proti inflácii, ktorej miera dosiahla najvyššiu úroveň za posledných šesť rokov. Ďalšie zvýšenie výdavkov koncernu by malo nevyhnutný následok v zdražení motorových palív a vo vzostupe spotrebiteľských cien.

V nasledujúcom desaťročí sa chce stať Petrobras burzovou hodnotou najhodnotnejšou verejne obchodovateľnou firmou na svete. Výdatne by mu v dosiahnutí zámeru mal pomôcť začiatok ťažby ropy z obrovských ložísk pod morským dnom na východ od Ria de Janeiro.

V súčasnom investičnom pláne má vydať Petrobras 53 % z plánovanej sumy na rozvoj ťažby suroviny spod morského dna a 33 % na budovania rafinérskych kapacít. Do roku 2014 by mala jeho denná ťažba suroviny vzrásť o 40 % na 3,91 miliónov barelov (barel = 159 litrov) suroviny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4270 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.