Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
4. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Dovoz solárnych kolektorov do Česka rekordne vzrástol

Okrem boomu v oblasti fotovoltaiky sa v Česku rozvíja aj výroba teplej vody zo solárnych panelov. Podľa oficiálnych údajov sa v minulom roku doviezlo do Českej republiky približne 47 tis. metrov štvorcových solárnych kolektorov. Ministerstvo priemyslu a obchodu momentálne nemá k dispozícii informácie o celkovej inštalovanej ploche v krajine.

Pokiaľ ide o EÚ, najväčšiu inštalovanú plochu slnečných kolektorov majú Nemecko, Grécko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko.

Podľa ministerstva sa na českom trhu zaoberá solárnou tepelnou energiou zhruba tisícka firiem. Veľká časť kolektorov sa dodáva z Nemecka, či Rakúska. V posledných rokoch narastá tiež import z Číny. 

Najviac sa dovážajú ploché kolektory. Sú cenovo výhodnejšie. Vákuové trubicové panely majú na druhej strane vyššiu účinnosť.

Teplá voda je populárnejšia ako vykurovací systém

Lacnejšie a obľúbenejšie medzi českými kupujúcimi sú solárne systémy, ktoré umožňujú ohrev vody. O zariadenia na vykurovanie je všeobecne menší záujem.

Rastúca popularita solárnych kolektorov v Česku súvisí so štátnymi dotáciami. Štátny fond životného prostredia dostal v minulom roku 1.200 žiadostí o dotácie v hodnote viac ako 85 miliónov českých korún.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.