Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarny panel, obnovitelné zdroje
Foto: ilustračné, GettyImages
22. februára 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Dotáciu na malé OZE sa dajú ešte stále získať, slovenské domácnosti o ne môžu požiadať od februára

Zásobníky projektu Zelená domácnostiam II sú otvorené. Od začiatku februára Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doručila domácnostiam 1 727 poukážok v hodnote viac ako 3,4 milióna eur.

Aktuálne evidujeme 2 300 ďalších žiadostí v hodnote 6 miliónov eur. Tieto prostriedky sú už pre domácnosti zarezervované a čakajú na vydanie poukážok. K dispozícii sú voľné ešte ďalšie 3 milióny eur. Poukážku postupne získajú všetci, ktorí žiadosti zaregistrujú,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Predĺžená lehota

Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tento rok predĺženú lehotu až 5 mesiacov od vydania. „Aj zavedením systému takzvaných zásobníkov sa podarilo zabezpečiť, že podporu môže využiť každý, kto požiada a splní podmienky. V tohtoročných zásobníkoch sú všetky aktuálne zostávajúce finančné prostriedky z projektu Zelená domácnostiam II,“ zdôraznil Blaškovitš.

Nové poukážky sú vydávané postupne v závislosti od toho, koľko poukážok je v obehu. Teda podľa toho, ako sú podávané žiadosti o preplatenie poukážok k už dokončeným inštaláciám.

Príspevky na zariadenia

Od roku 2019 bolo prostredníctvom projektu z európskych prostriedkov podporených 11 354 nových zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v celkovej hodnote 22,7 milióna eur.

Výška podpory závisí od inštalovaného výkonu zariadenia.

Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu. Celkom je v projekte na podporu inštalácií určených 37 miliónov eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.