Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Dotácie na solárne elektrárne rodinných domov bude asi možné čerpať už tento rok

Podľa majiteľa spoločnosti RMC Michala Rafaja fotovoltika prešla v minulom období od obrovského boomu až po zatracovanie pred štyrmi rokmi. „Ministerstvo hospodárstva prichádza s novým projektom vďaka zákonu, ktorý bol prijatý pred dvoma rokmi. Dôraz je tam kladený na to, že výroba elektrickej energie nemôže byť spájaná s komerčnou výrobou elektrickej energie a s podnikaním. Malé elektrárne si môžu na rodinné domy stavať iba rodiny, iba fyzické osoby,“ priblížil Rafaj.

Ako dodal, celá stavba je v porovnaní s klasickými komerčnými fotovaltickými elektrárňami neporovnateľne menej legislatívne náročná. „Príprava legislatívy trvá už dva roky, tie dva roky sa čakalo na potvrdenie možnosti dotovať výstavbu týchto elektrární z európskych peňazí. Slovensku sa podaril husársky kúsok, keď si na projekty malých solárnych elektrární vyrokovalo sumu okolo 100 miliónov eur,“ doplnil Rafaj s tým, že dotácia môže tvoriť 30 až 50 % z ceny elektrárne.

Princíp solárnych elektrárni je podľa neho v tom, že elektrickú energiu, ktorú si doma vyrobia, si aj sami spotrebujú a len malú časť vrátia bezplatne do rozvodnej siete. „Dotknutou stranou sú tam teda aj distribučné spoločnosti, ktoré musia mať prehľad o tom, aké zariadenie sa im pripájajú do siete. V tomto období sa pristupuje ku konkrétnym krokom, ako sa dotácia dostane ku koncovému spotrebiteľovi,“ zdôraznil Rafaj.

Slovensko má podľa neho dostatok slnečného svitu asi osem mesiacov v roku. Malé solárne elektrárne sú len doplnkovým spôsobom výroby elektrickej energie, uplatnenie nájdu najmä v letných mesiacoch na pokrytie energetických nárokov súvisiacich napríklad aj s činnosťou klimatizácií. Elektrárne sa budú kombinovať s akumulátormi, ktoré počas dňa energiu akumulujú a vo večerných hodinách, kedy je najväčšia spotreba elektriny, ju dajú do rozvodného systému domu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, videozáznam a fotoreportáž.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.