Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina plyn ceny domácnosti energie
Foto: ilustračné, GettyImages
3. apríla 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Dotácie na drahé energie už podľa vlády v budúcom roku možno nebudú potrebné

Dotácie na drahé energie už v budúcom roku možno nebudú potrebné. Na základe vývoja trhových cien energií to predpokladá Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Ako uviedla pre portál sita.sk v relácii TRIbúna podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), ceny na trhoch klesajú a existuje predpoklad, že od budúceho roka už dotácie nebudú potrebné.

Múdrejší budeme v druhej polovici roka, ale chcem všetkých ukľudniť, že v prípade potreby ľuďom určite pomôžeme. Hlas-SD je jednoznačne za silný štát, ktorý pomáha ľuďom,“ povedala Saková.

Ako ďalej dodala ministerka, pomoc s drahými energiami však už určite nebude plošná, ale adresná. Na ministerstve hospodárstva už podľa nej pracujú na zavedení adresnosti pri pomoci s energiami pre budúci rok. „Aby sme v prípade potreby vedeli pomáhať už iba tým, ktorí to naozaj potrebujú a nedotovali sme vykurovanie bazénov v bratislavských vilách,“ podotkla Saková.

Na pomoc s drahými energiami idú od štátu stovky miliónov eur. Je za tým aj fakt, že sa k dotáciám dostanú aj odberatelia, ktorí to nepotrebujú. Ministerka Saková zdôraznila, že ich vláda nestihla pre krátkosť času koncom vlaňajška adresnosť pri pomoci s energiami už zaviesť.

Veľkým problémom bolo, že voľby boli nezmyselne neskoro a na ministerstve neboli pripravené riešenia na adresnú pomoc. Preto sme ceny energií zastropovali pre všetkých ľudí a zraniteľných odberateľov. Pri teple sme dokonca pridali kategórie ako detské domovy, alebo domovy sociálnych služieb, na ktoré predchádzajúca vláda zabudla,“ konštatovala Saková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.