Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Nováky - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Elektráreň Nováky. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
28. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Dotácie baníkom do roku 2030 alebo úver na kúpu Novák?

Zdanlivo ide len o uloženie povinnosti vyrábať elektrinu z hnedého uhlia pre jednu z mnohých slovenských elektrární na nasledujúcich 14 rokov, hoci doposiaľ stačili rozhodnutia na rok či dva. V určitých kruhoch by sa to dalo interpretovať aj ako príspevok zachovaniu zamestnanosti v regióne Hornej Nitry. Potešia sa rodiny zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza, no najväčšiu radosť majú iste akcionári a manažment. Pre nich totiž uloženie tejto povinnosti znamená pokračovanie v ničím neregulovanej cenovej politike pri predaji hnedého uhlia svojmu dominantnému odberateľovi – elektrárni Nováky. Ak mám zákazníka, ktorý uhlie odo mňa kúpiť jednoducho musí, nič mi nebráni „vypýtať“ si toľko, koľko uznám za vhodné.

Áno, hoci je výroba elektriny z domáceho uhlia predmetom cenovej regulácie, cena nakupovaného uhlia vstupuje do oprávnených nákladov Slovenských elektrární ničím neobmedzená (§ 11 ods. 4 vyhlášky ÚRSO č. 221/2013 Z. z.). Zarážajúci je pritom fakt, že ÚRSO dokáže uplatňovať strop palivových nákladov u teplárov, ktorí nakupujú na voľnom trhu a kde to má len lokálny význam.

Neexistuje takmer žiaden trh s domácim uhlím, ktorý by tlačil na jeho cenu a preto sa niet čo diviť rečiam (majúcim už pomaly povahu verejného tajomstva), že cena pre Slovenské elektrárne prevyšuje cenu neporovnateľne kvalitnejšieho ruského uhlia. Veď to zaplatíme my všetci, v tarife za prevádzkovanie systému, v cene elektriny.

Len nedávno sme informovali o našej podpore Európskeho inštitútu pre ochranu spotrebiteľa, ktorý žiada zákaz uplatňovania tarify voči spotrebiteľom. V najbližších dňoch preto rozšírime žalobu aj o argumenty, že systém podpory domáceho uhlia napĺňa znaky nedovolenej štátnej pomoci a požiadame súd, aby sa obrátil na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu, ako mu to ukladá zákon. Myslíme si totiž, že „baníci“ poberajú takouto nepriamou formou podporu, ktorá nezodpovedá európskym pravidlám a ktorá vážne dopadá na výdavky slovenských domácností.

V prípade absencie trhu majú byť všetky výhody plynúce z uloženia povinností všeobecného hospodárskeho záujmu prísne obmedzené len na nevyhnutné výdavky s tým spojené a primeraný zisk (kauza Altmark Trans GmbH). Cena domáceho uhlia musí preto podliehať dôslednej predbežnej i následnej kontrole, aby sme my ako odberatelia elektriny nefinancovali „baníkom“ rozmanité investičné dobrodružstvá či pridruženú výrobu. Alebo je za tým všetkým len túžba získať úver na kúpu elektrárne Nováky?

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.