Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dostavbu Temelína čaká odklad

Zmeny na energetickom trhu v Česku spôsobia odklad v rozšírení Temelína. Hovorí sa o niekoľkoročnom oneskorení. Potvrdil to minister priemyslu Martin Kocourek. „Vieme už, že sa dokončenie Temelína posunie,“ dodal. Pôvodne mali dva nové jadrové bloky začať s výrobou prúdu v roku 2020. 

Oneskorenie spôsobila hospodárska kríza. V súčasnosti totiž nie je isté, či bude po roku 2020 na českom trhu taký veľký dopyt po elektrickej energii, aby sa elektrický prúd z nových reaktorov predal. „Odhady spotreby sa zmenili,“ pripustil minister Kocourek.

Víťaz tendra na výstavbu dvoch reaktorov mal byť známy do konca roka. Do konca októbra mal ČEZ vyzvať troch uchádzačov o kontrakt za stovky miliárd korún.  O dostavbu Temelína sa momentálne zaujíma americký Westinghouse, ruský dodávateľ Atomstrojexport a francúzska energetická spoločnosť Areva.

ČEZ je momentálne v zlej finančnej situácii. Kvôli dlhom spoločnosť vycúvala z viacerých plánovaných investícií v zahraničí. V roku 2009  spustila česká energetická skupina program úsporných opatrení.

O financovaní dostavby sa zatiaľ nerozhodlo. Vzhľadom k hospodáreniu ČEZ-u sa stáva sa čoraz menej pravdepodobné, že ju bude koncern financovať z vlastných zdrojov. Reálnejšie sa javí založenie spoločného podniku s inou energetickou firmou.

Dva nové reaktory v Temelíne majú dosiahnuť inštalovaný výkon 2 tis. MW. Celková hodnota zákazky sa odhaduje na 500 miliárd českých korún.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.