Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dostavbu Mochoviec čaká vládna kontrola

Premiér Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským plánujú v najbližších dňoch vykonať kontrolu v Mochovciach. Ako uviedol premiér po oficiálnom uvedení ministra hospodárstva do funkcie, zaujímať sa budú o príčiny meškania dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Mňa veľmi zaujíma, prečo sa nemá otvárať tretí blok v roku 2012, ale vraj až na konci roka 2013. Pamätám sa na rôzne grafy a tabuľky, ktoré nám ukazovali predstavitelia Slovenských elektrární a zrazu zisťujeme, že pôjde o ročné meškanie,“ povedal Fico.

Podľa ministra Malatinského investícia takého rozsahu, ako je dostavba mochoveckých blokov má mnohé prekážky. „Niektoré prekážky môžu vzniknúť v samotnej organizácii tejto stavby, niektoré sú objektívne. Ja si myslím, že ide o kombináciu týchto vplyvov,“ doplnil Malatinský. Podľa premiéra by mala kontrola v Mochovciach prebehnúť hneď po uvedení všetkých ministrov do svojich funkcií.

Dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach realizujú Slovenské elektrárne, a.s., v ktorých majoritu drží talianska skupina Enel. Približne ročný sklz v dostavbe mochoveckých blokov priznal začiatkom marca tohto roku samotný šéf Enelu Fulvio Conti. „Tretí blok jadrovej elektrárne uvedieme do komerčnej prevádzky koncom roku 2013 a štvrtý v priebehu roku 2014,“ uviedol na marcovej výročnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti. Niekoľkomesačné oneskorenie spôsobili nielen stavebné práce, ale aj realizácia stress testov, ktoré mimochodom podľa neho potvrdili výborné výsledky slovenských atómových elektrární.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Dostavba mochoveckých blokov by si mala vyžiadať celkovo zhruba 2,8 mld. eur.

Energia, SITA

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.