Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dostavba Mochoviec: Tento rok sa elektriny nedočkáme

Spoločnosť Slovenské elektrárne koncom minulého roka aktualizovala termín dostavby 3. a 4. bloku AE Mochovce. „Podľa tohto harmonogramu sa plánuje začiatok spúšťania 3. bloku koncom februára 2018 a 4. bloku koncom februára 2019,“ potvrdila pre náš portál Zuzana Hosťovecká, hovorkyňa Úradu jadrového dozoru (ÚJD). Nejedná sa pritom o komerčnú výrobu elektriny, ale začiatok fyzikálneho spúšťania, kedy sa jadrový reaktor po prvýkrát naštartuje na minimálny kontrolovaný výkon.

Začiatok správneho konania

ÚJD zároveň začal správne konanie vo veci vydania povolenia na uvádzania rozostavaných blokov AE Mochovce do prevádzky. Urobil tak na základe žiadosti Slovenských elektrární, ktorá bola doručená v decembri 2016. Jej súčasťou je taktiež vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby, vydanie povolenia na nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom, ako aj povolenie na nakladanie s jadrovými materiálmi v elektrárni.

K žiadosti bolo podľa ÚJD priložená dokumentácia, ktorá obsahuje 377 príloh.

Úrad má v zmysle zákona lehotu šesť mesiacov na to, aby rozhodol po úplnom zaslaní dokumentácie. Dokumenty s výsledkami testov jadrových zariadení budú Slovenské elektrárne priebežne zasielať na ÚJD. „Termín vydania rozhodnutia, ktorým úrad povolí zavezenie paliva do reaktora tak závisí od časovej postupnosti a úspešnosti testov spúšťania,“ vysvetlila Hosťovecká.

Začiatkom februára ÚJD predĺžil lehotu na vydanie rozhodnutia o 6 mesiacov. Očakáva sa tak, že úrad vydá rozhodnutie do decembra 2017 za predpokladu, že prebiehajúce správne konanie nebude z nejakého dôvodu prerušené.

Slovenské elektrárne v januári informovali, že na treťom bloku bola ukončená tlaková skúška primárneho okruhu. Dokončenosť bloku vraj dosahuje 94 %. Ďalšou fázou v procese dostavby bude „studená“ hydrostatická skúška, ktorá sa podľa vyjadrenia šéfa projektu EMO34 Johna Clarka očakáva v druhej polovici roka.

Nejasnosti okolo rozpočtu

Úpravám sa pravdepodobne nevyhne ani rozpočet dostavby EMO34. Podľa vlani medializovaných informácií mali Slovenské elektrárne žiadať navýšenie z posledných 4,63 mld. eur na 5,4 mld. eur. Konečný účet ale môže byť vyšší.

Dospeli už akcionári Slovenských elektrární k dohode o novom rozpočte? „Ešte nie,“ reagoval minulý týždeň minister hospodárstva Peter Žiga. „Problémy nie sú na našej strane. Ja som vám už povedal veľa termínov v očakávaní toho, že nejakým spôsobom akcelerujem druhú stranu. Zatiaľ sa tak nestalo,“ doplnil.

O vyjadrenie k výške rozpočtu dostavby sme ešte minulý týždeň požiadali aj Slovenské elektrárne. V prípade že nám bude doručené, stanovisko doplníme.

Tri dekády výstavby EMO34

Začiatok výstavby 3. a 4. bloku atómky v Mochovciach sa datuje do roku 1987. V roku 1991 došlo k zastavenie stavebných prác. Obnovili sa až v roku 2008, kedy do Slovenských elektrární akcionársky vstúpila talianska firma Enel.

Inštalovaný výkon rozostavaných tlakovodných reaktorov typu VVER-440 v Mochovciach má byť 2×471 MW. Po uvedení do prevádzky by mali nové mochovecké reaktory pokryť približne 13 % spotreby elektriny na Slovensku.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.