Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dostavba Mochoviec: SR porušila Aarhuský dohovor. Predbežne

Verejnosť na Slovensku nebola včas a účinným spôsobom zapojená do procesu rozhodovania o dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Jadrový regulátor (Úrad pre jadrový dozor – ÚJD) v roku 2008 rozhodol o zmene stavebného povolenia pre mochoveckú elektráreň, čím de facto vydal povolenie na jej dostavbu.

Pôvodné povolenie na výstavbu 3. a 4. bloku elektrárne sa vydalo ešte v roku 1986. Vtedajšie zákony ČSSR nepovoľovali konzultácie s verejnosťou a rovnako ani posudzovanie vplyvu stavby na životné prostredie. Pôvodné rozhodnutie sa v roku 2008 zmenilo preto, aby mohol elektráreň dostavať zahraničný investor.

Problémom je nedostatočná legislatíva SR

Pokiaľ ide o zmenu stavebných povolení pre strategické energetické stavby, slovenská legislatíva nepriznáva verejnosti právo včas a efektívnym spôsobom sa vyjadriť. To je v rozpore s článkom 6, odsekom 4 Aarhuského dohovoru, konštatoval 11. októbra 2010 v predbežnom stanovisku Aarhuský výbor.

O Mochovciach sa hovorí od marca 2010

Aarhuský výbor sa zaoberal Mochovcami po prvýkrát 15. marca 2010 v Ženeve. Zástupcovia SR a na druhej strane environmentálnych mimovládnych organizácií predniesli svoje stanoviská. V septembri zasadal Výbor neverejne, kde prijal predvčerom publikované odporúčania.

Stanovisko Aarhuského výboru je predbežné. Ako SR tak i mimovládne organizácie majú možnosť do 8. novembra 2010 zaslať k nemu pripomienky. Výbor vydá svoje konečné stanovisko v decembri 2010. Zmluvné strany Dohovoru budú v takom prípade hlasovať o jeho schválení v júli na budúci rok.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.