Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Reaktorovňa EMO3 - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
19. októbra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dokončenie Mochoviec sa opäť odkladá

V správe o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny za 2015 rezort hospodárstva uviedol, že 3. blok má byť do prevádzky uvedený v druhom štvrťroku 2017 a 4. blok o rok neskôr. Hoci sa ministerstvo ani Slovenské elektrárne zatiaľ k novým oficiálnym číslam nevyjadrujú, ani to už nie je pravda.

Hovorkyňa Úradu jadrového dozoru Zuzana Hosťovecká pre náš portál uviedla, že úrad má k dispozícii harmonogram ukončovania stavby aktualizovaný stavebníkom v auguste 2016. „Podľa tohto harmonogramu sa plánuje začiatok spúšťania 3. bloku v novembri 2017 a 4. bloku v novembri 2018,“ potvrdila.

Zároveň zdôraznila, že spúšťanie jadrovej elektrárne v zmysle atómového zákona začína zavezením paliva do reaktora. Samotné spúšťanie jadrového bloku je rozdelené na fyzické a energetické a trvá niekoľko mesiacov. Pri 1. bloku Mochoviec trvalo päť mesiacov, pri 2. bloku štyri mesiace. Po ukončení spúšťania nasleduje skúšobná prevádzka, počas ktorej už bloky vyrábajú elektrickú energiu na komerčné účely.

Ani tento plánovaný začiatok spúšťania blokov ale nie je istý. Zo strany ÚJD je totiž podmienené dokončením montážnych prác, pripravením technológie na uvádzanie do prevádzky a predložením dokumentácie ktorá tento stav dokumentuje. „Úrad overí pripravenosť zariadení inšpekciami a preskúma predloženú dokumentáciu. Ak budú všetky legislatívne podmienky splnené, vydá povolenie na uvádzanie bloku do prevádzky,“ dodala Hosťovecká.

„Akcionári Slovenských elektrární rokujú o Správe o dostavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce. Táto správa je aktualizáciou harmonogramu a rozpočtu projektu, ktoré v tomto štádiu nemôžu byť zverejnené, avšak budú oznámené ihneď po dosiahnutí dohody medzi akcionármi,“ uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa SE Janka Burdová.

Na 3. a 4. blok čakáme už 34 rokov

Atómová elektráreň Mochovce sa začala stavať pred 34 rokmi, dokončiť a spustiť sa odvtedy podarilo dva zo štyroch blokov. Práce na 3. a 4. bloku sa obnovili v roku 2008 po vstupe talianskeho Enelu do Slovenských elektrární (SE). Projekt opakovane čelí odkladom a rastúcim nákladom, ktoré okrem iného súvisia aj so sprísnením bezpečnostných predpisov po havárii japonskej elektrárne Fukušima pred piatimi rokmi.

Minister hospodárstva Peter Žiga na Európskom jadrovom fóre uviedol, že spoločnosť, v ktorej štát vlastní 34 % akcií, požiadal v júni o zreálnenie aktuálnych čísel, čo sa týka rozpočtu aj termínov. Pripustil, že náklady na dostavbu pravdepodobne prekročia 4,6 miliardy eur, na ktorých sa akcionári dohodli v roku 2014.

Pôvodne projektované náklady projektu dostavby Mochoviec sa odhadovali len na 1,3 miliardy eur. V roku 2008 došlo k prvému navýšeniu na 2,7 miliardy, následne bol oficiálny rozpočet upravený na 3,8 miliardy eur. V novembri 2014 sa akcionári Slovenských elektrární dohodli na navýšení rozpočtu dostavby o 830 miliónov eur. Konečný účet projektu sa tak mal ustáliť na 4,63 mld. eur.

Minuli sa miliardy eur, pôjdu ďalšie

Minister Žiga zatiaľ nespresnil, o akú čiastku sa má rozpočet opäť navýšiť. Podľa skôr medializovaných informácií by malo ísť o ďalšiu polmiliardu eur. „Aj viac,“ reagoval dnes Žiga na otázku, či zvýšenie rozpočtu na dostavbu blokov je vyššie spomínaná suma 500 miliónov eur.

Podľa neho to vyzerá tak, že v projekte je „riadenie úplne zlé, je takéto už nejaký čas.“ „My sa však o chvíľu budeme pýtať, kto je za to zodpovedný a kto bude znášať škody,“ avizoval Žiga.

„Ako zástupca akcionára nemôžem dopustiť, aby štát prichádzal o dividendy, pretože navyšovanie rozpočtov je o tom,“ podčiarkol. Zvyšovanie rozpočtu síce štát podľa neho nič nestojí, pretože sa do dostavby nemuseli peniaze „naliať“. „Je to však o tom, že sa nejakých budúcich dividend zriekame alebo dávame nejaký bianko šek na to, čo sa bude diať, keď už budú fungovať Mochovce a prinášať do firmy reálne ´kešové´ peniaze,“ doplnil minister.

Napriek zmene akcionárskej štruktúry a vstupu EPH do Slovenských elektrární, za dostavbu Mochoviec až do ukončenia projektu zostáva zodpovedný taliansky Enel, ktorý podľa MH SR problémy s rozpočtom aj termínmi spôsobil. EPH vlani v decembri podpísala s Enelom zmluvu o odkúpení 66 % v elektrárňach v dvoch krokoch. Podmienkou dokončenia transakcie je ale spustenie nových blokov v Mochovciach.

Projekt pomaly, ale predsa pokračuje. Slovenské elektrárne začiatkom októbra uzavreli zmluvy so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou o pripojení 3. bloku AE Mochovce do prenosovej sústavy. V rámci testov tak môže blok od 1. novembra odoberať elektrinu pre vlastnú spotrebu a tiež ju dodávať.

© ČTK, TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.