Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Špecializovaný tím Elektro spolu s približne 100 policajtmi a ïalšími osobami práve zasahujú v areáli jadrovej elektrárne Mochovce v rámci policajnej akcie s krycím názvom Atóm. Ide o akciu v rámci trestného konania vedeného za obzvlášť závažný zločin podvodu, ktorý priamo súvisí s dostavbou 3. a 4. bloku elektrárne. Bratislava, 3. marec 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Polícia Slovenskej republiky
25. júna 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dostavba Atómovej elektrárne Mochovce sa predĺži, zasiahla ju koronakríza

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) preto predĺžil lehoty pre rozhodovanie o vydávaní povolení pre uvádzanie tretieho jadrového bloku do prevádzky.

Lehota pre rozhodnutie v správnom konaní vo veci žiadosti spoločnosti Slovenské elektrárne o vydanie povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky bola predsedníčkou úradu predĺžená o 6 mesiacov,“ informoval dozorný úrad, podľa ktorého potreba predĺženia lehoty vyplynula z výrazného zníženia tempa dokončovacích prác na treťom bloku v mesiacoch marec až máj.

Opatrenia proti koronavírusu

Za spomalením dostavby tretieho mochovského jadrového bloku teda treba hľadať opatrenia v boji proti pandémii ochorenia zapríčineného vírusom Covid-19.

Uvedené opatrenia významným spôsobom ovplyvnili dokončovanie činností, nevyhnutných pred vydaním rozhodnutia vo veci,“ dodal ÚJD.

Kontrola materiálov

Za meškaním dostavby však podľa úradu netreba vidieť len koronakrízu. Na stavbe totiž stále prebieha pomerne rozsiahla kontrola kvality použitých hutných materiálov.

Tá bola vyvolaná identifikovanou zámenou materiálov inštalovaných na štvrtom bloku. Vzhľadom na veľký rozsah potrebných kontrolných činností predpokladáme, že realizácia kontroly a následná potenciálna výmena niektorých hutných komponentov časovo presiahne pôvodnú lehotu pre vydanie rozhodnutia vo veci,“ konštatoval ÚJD.

Koncom roka

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka, tretí mochovský jadrový blok by mohol byť v prevádzke koncom tohto roka, najneskôr začiatkom budúceho.

Dokončenosť tretieho bloku je na 99,9 %. Intenzívne sa na tom pracuje,“ povedal po minulotýždňovom rokovaní vlády minister Sulík.

Ten sa stretol aj s rakúskou ministerkou pre digitálne a hospodárske záležitosti Margarete Schramböck, ktorú ubezpečil, že ÚJD nepovolí prevádzku nových jadrových blokov, pokiaľ nebudú bezpečné.

Zavážanie paliva

Vo februári tohto roka hovoril generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku na začiatku tohtoročného leta.

Slovenský dominantný výrobca však po nájdení nekvalitných potrubí na štvrtom bloku a po koronakríze priznal, že dostavbu mochovských blokov s najväčšou pravdepodobnosťou znova predĺžia.

Roky meškania

Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.

Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.