Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
15. marca 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Dôsledky krízy znížili zisk Slovenských elektrární cca o 14 percent

Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) spoločnosti Slovenské elektrárne – Enel v medziročnom porovnaní 2009 – 2010 klesol, uviedol dnes v Londýne Luigi Ferraris, finančný riaditeľ skupiny Enel. Doplnil, že za poklesom stoja dôsledky krízy a zníženie priemernej ceny, za ktorú výrobcovia elektrickú energiu predávali.

Spoločnosť Slovenské elektrárne – Enel dosiahla v uplynulom roku 2010 zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) pravdepodobne 712 mil. eur, vyplýva z neoficiálnych neauditovaných informácií. Za predpokladu, že cena 1 MWh poklesla medziročne v priemere o 11 eur, spoločnosť by dosiahla zisk (EBITDA) v roku 2010 na úrovni 588 mil. eur. SE – Enel však v roku 2010 realizoval programy zvyšovania výroby elektrickej energie z vodných (+543 GWh) a jadrových elektrární (+479 GWh), ako i ďalšie aktivity. Odhaduje sa, že opatrenia mohli zvýšiť zisk firmy o 124 mil. eur, čím sa celkové príjmy firmy v roku 2010 mohli zvýšiť na spomenutých 712 mil. eur.

Dôsledky hospodárskej krízy spoločnosť Slovenské elektrárne zasiahli až v roku 2010. Napriek tomu sa výsledky firmy považujú za veľmi dobré. Na rozdiel od iných korporácií, SE – Enel predávali v roku 2009 elektrinu za hedgové ceny stanovené pred krízou, čoho dôsledkom sa efekt krízy oddialil o jeden rok.

Pokiaľ ide o predaj elektrickej energie v tomto roku, Slovenské elektrárne chcú predávať 100 percent vyrobeného objemu za hedgové ceny. V roku 2012 sa za hedgové ceny bude predávať 36 % vyrobenej energie, zvyšných 64 percent za ceny tvorené iným finančným nástrojom, uzavrel v Londýdne finančný riaditeľ skupiny Enel Luigi Ferraris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.