Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny plyn energie trhy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. júla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dopyt po zemnom plyne sa znížil, dôvodom s vysoké ceny a neistota

Agentúra so sídlom v Paríži v správe zverejnenej v utorok prognózuje, že celosvetový dopyt po zemnom plyne v rokoch 2021 až 2025 vzrastie o 140 miliárd metrov kubických. To je menej ako polovica nárastu o 370 miliárd metrov kubických v predchádzajúcom päťročnom období.

Na upravenú prognózu vplývajú predovšetkým očakávania týkajúce sa pomalšieho ekonomického rastu, než to, že kupujúci prechádzajú z plynu na uhlie, ropu alebo obnoviteľnú energiu. Zatiaľ čo pri spaľovaní plynu sa uvoľňuje menej oxidu uhličitého otepľujúceho planétu ako pri iných fosílnych palivách, metán uvoľňovaný počas procesu ťažby významne vplýva na zmenu klímy.

Nevyprovokovaná ruská vojna na Ukrajine vážne narúša trhy s plynom,“ vraví šéf oddelenia trhov s energiami v IEA Keisuke Sadamori.

Podľa agentúry úsilie krajín Európskej únie odstaviť sa od ruského plynu povedie k poklesu exportu plynovodmi z Ruska do EÚ o 55 až 75 %. Nákupy skvapalneného zemného plynu v EÚ zasa odklonili dodávky určené pre iné regióny, ako je Ázia.

Sme svedkami nevyhnutného nárastu cien. Krajiny na celom svete súťažia o dodávky skvapalneného zemného plynu, ale najudržateľnejšou odpoveďou na dnešnú globálnu energetickú krízu je silnejšie úsilie a politika efektívnejšieho využívania energie, ako aj urýchlenie prechodu na čistú energiu,“ dodal Sadamori.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.