Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
morska tazba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
morská ťažba Foto: Flickr.com/ Strocchi (licencia Creative Commons)
14. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dopyt po rope porastie pomalšie, trh bude v rovnováhe

OPEC znížila odhad rastu dopytu v roku 2012 proti predošlej predpovedi o 100.000 barelov denne (b/d) na 1,1 miliónov. Príčinou spomalenia bude ekonomický útlm vyspelých krajín pod tlakom úsporných opatrení, čo ovplyvní aj najväčšie rozvojové krajiny ako Čínu a Indiu. IEA dnes znížila svoj odhad rastu o plných 400.000 barelov na 1,26 milióna b/d.

Vo svojej správe organizácia naznačila, že v súčasnosti sa ťaží viac ropy, než bude v budúcom roku potrebné. V novembri vyčíslila svoju produkciu na 30,37 milióna barelov denne. IEA včera (13.12.2011) odhadla, že OPEC v novembri vďaka obnoveniu ťažby v Líbyi a rastu v Saudskej Arábii zvýši ťažbu o 620.000 na 30,68 milióna b/d. Za prvý polrok budúceho roka pritom IEA odhadla dopyt po rope od OPEC-u na 29,35 milióna b/d.

OPEC a IEA sa tento rok v júni nezhodli na odhadoch vývoja dopytu a teraz sa ukazuje, že pravdu mal ropný kartel. IEA vtedy predpovedala silný nárast svetovej spotreby a vyzvala OPEC na zvýšenie produkcie a rýchle nahradenie stratenej líbyjskej ťažby, aby prudko nevzrástli ceny a nepoškodili globálnu ekonomiku. OPEC tlaku IEA a rozvinutých krajín odolal a svoje ťažobné kvóty nezvýšil, čo IEA viedlo k tomu, aby zorganizovala uvoľnenie ropy z rezerv členských krajín.

Svoju ťažbu počas roka jednostranne zvyšovala Saudská Arábia ako najväčší producent OPEC a na jeseň začala obnovovať svoju ťažbu Líbya. Výsledkom je, že minulý mesiac ropný kartel ťažil na najvyššej úrovni za viac ako tri roky.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.