Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dopyt po rope bude vyšší

Svetový dopyt po rope sa v tomto roku zvýši o 1,2 milióna barelov denne, tvrdí prognóza amerického Federálneho úradu pre energetiku (EIA). Analytici EIA pri svojej predpovedi vychádzali z rastúcej spotreby v Číne aj ostatných ázijských krajinách.

Čínsky balíček ekonomických opatrení podľa EIA zvýšil spotrebu ropy i  ekonomický rast. Federálny úrad predpokladá, že priemerná cena ropy dosiahne v druhej polovici roka okolo 81 USD za barel. Hodnotu výrazne presahujúcu súčasnú úroveň.

Správa EIA je však v rozpore s prognózou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Jej predpoveď je už menej optimistická a neočakáva tak rýchle zotavenie sa z recesie. Ropný kartel OPEC sa obáva najmä pomalého tempa  oživovania americkej ekonomiky. Zvýšenie svetového dopytu po čiernom zlate tak OPEC stanovil na nezmenenú hodnotu 800 000 barelov za deň.

Rozdielnosť prognóz oboch inštitúcií ukazuje, že oživovanie svetovej ekonomiky je nerovnomerné. Zatiaľ čo ázijská ekonomika sa zdvíha, americké a európske zotavovanie sa z hospodárskej krízy mierne zaostáva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.