Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
sklad kolektorov - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sklad slnečných kolektorov - ilustračný záber. Foto: SITA/Dušan Hein
6. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Domácnostiam v tomto roku štát na slnečné kolektory neprispeje

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) zatiaľ neuvažuje nad návratom k poskytovaniu dotácií pre domácnosti pri kúpe slnečných kolektorov alebo kotlov na biomasu. „Momentálne v oblasti obnoviteľných zdrojov energií nepripravujeme spustenie podporných programov pre domácnosti,“ uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Minimálne v tomto roku domácnosti nemôžu počítať s dotáciami na kúpu kolektory či kotlov na biomasu. Pre tento rok totiž neboli zo štátneho rozpočtu na Program vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach vyčlenené finančné prostriedky. „Preto nie je predpoklad, aby v tomto roku bola vyhlásená výzva na predkladanie žiadostí o podporu pre slnečné kolektory a kotly na biomasu,“ konštatovala Piršelová.

Zastavenie poskytovania dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie je podľa generálneho riaditeľa súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá výrobou slnečných kolektorov, Milana Nováka zlou správou pre občanov, aj pre podporu obnoviteľných zdrojov. „Bez náhrady končí jediná reálna podpora obnoviteľných zdrojov, ku ktorej mali prístup všetci obyvatelia a nie iba vybrané subjekty,“ zdôraznil Novák.

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom chce apelovať na vládu i poslancov NR SR, aby našli prostriedky na ďalšiu podporu obnoviteľných zdrojov energií. „Historicky prvé zavedenie dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody sa jednoznačne osvedčilo a pokiaľ nebude pokračovať, hrozí prepad predaja doteraz dotovaných systémov, prehĺbenie zaostávania Slovenska za ostatnými krajinami, ako aj neplnenie záväzkov voči Európskej únii,“ konštatoval Novák.

Dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu zaviedol ešte bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) v roku 2009. Vtedy na dotácie vyčlenil 8 mil. eur. Do konca minulého roka sa celkovo vyčerpalo približne 6,5 mil. eur. Vlani ministerstvo hospodárstva rozdalo v rámci spomínaných dotácií vyše 2,6 mil. eur. O dotácie bol zo strany domácnosti veľký záujem. Ministerstvo hospodárstva už v októbri minulého roka oznámilo, že suma, ktorú domácnosti v zaregistrovaných žiadostiach požadujú, presiahla disponibilný objem zdrojov.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.