Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina elektrická energia domácnosti
Foto: ilustračné, GettyImages
17. mája 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Domácnosti túžiace po dome v energetickej triede A0 budú musieť vymeniť svoje energetické zdroje

Aj slovenské domácnosti budú musieť postupne vymeniť svoje energetické zdroje, ak chcú vlastniť dom v energetickej triede A0. V nových rodinných domoch energetickej triedy A0 politika energetickej hospodárnosti budov v praxi vedie k núteným inštaláciám zariadení, ktoré majú mesačné náklady porovnateľné s vykurovaním plynom.

Ako upozorňujú plynári, ich obstarávacia cena však je niekoľkonásobne vyššia ako cena moderného plynového kondenzačného kotla.

Emisie skleníkových plynov z individuálneho vykurovania rodinných domov, budú pritom po prechode do energetickej triedy A0 zanedbateľné, a to aj keď budú naďalej využívať najmodernejšie plynové zariadenia v podobe nízkoemisných kondenzačných kotlov, ktoré sú navyše pripravené v budúcnosti spaľovať obnoviteľné plyny.

Moderný kondenzačný kotol

Moderný kondenzačný kotol dokáže okamžite ušetriť až 23 % spotreby zemného plynu, ak nahradí starší atmosférický plynový kotol.

Je potrebné si uvedomiť, že pravidlá energetickej hospodárnosti budov jednoznačne umožňujú, aj v nových rodinných domoch energetickej triedy A0, ako hlavný zdroj tepla využívať moderné plynové kondenzačné kotly,“ uviedol prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu Rastislav Ňukovič.

Vzorové projekty

Spoločnosť SPP – distribúcia momentálne pripravuje vzorové projekty rodinných domov a manuál pre projektantov a stavebníkov, ako jednoduchým spôsobom postaviť rodinný dom v energetickej triede A0 využívajúci ako hlavný zdroj tepla moderný plynový kondenzačný kotol.

Dobrou správou pre domácnosti v tomto kontexte môže byť cenový vývoj. Počas zimy pre teplejšie počasie, vysoký stav zásob, dostatok dodávok zemného plynu, najmä vo forme LNG, cena zemného plynu na spotovom trhu klesla v súčasnosti na úroveň 30 eur za megawatthodinu, čo sa pomaly približuje úrovniam pred energetickou krízou.

Tento trend by sa mal udržať aj v najbližších rokoch, pričom kontrakty na roky 2027 a 2028 sa momentálne pohybujú pod 30 eurami za megawatthodinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.