Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrické vedenie-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Elektrické vedenie. Foto: TASR/Tomáš Halász
11. júna 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Domácnosti sú odvážnejšie pri zmene dodávateľa elektriny

Z roka na rok stúpa počet domácností, ktoré sa rozhodli pre zmenu svojho dodávateľa elektrickej energie. Kým pred troma rokmi zmenilo dodávateľa takmer 7.700 domácností, o rok neskôr to už bolo vyše 17-tisíc domácností.

V minulom roku už Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) zaznamenal zmenu dodávateľa elektriny u viac ako 40-tisíc domácnostiach. „Medziročný nárast počtu odberateľov elektriny, ktorí zmenili dodávateľa elektriny je prejavom postupujúcej liberalizácie a rozvoja na trhu s elektrinou,“ skonštatoval regulačný úrad.

Opak nastal u priemyselných odberateľov. Vlani zmenilo svojho dodávateľa len viac ako 2.200 odberateľov z tejto kategórie. Rok predtým pritom zmenilo dodávateľa viac ako 4.600 priemyselných odberateľov a pred troma rokmi ich bolo necelých 3.000.

Pri zmene dodávateľa elektriny rozhoduje podľa regulačného úradu hlavne cena elektriny a kvalita služieb ako poradenstvo, osobný prístup a individuálna ponuka či zmluvné podmienky. „Je známe, že takmer polovica firiem má tarify a sadzby nastavené nevýhodne a mohli by ušetriť značnú časť nákladov za dodávku elektriny,“ myslí si regulátor.

Fungovanie trhu s elektrinou sa dá podľa regulačného úradu zlepšiť. „Nevyhnutné je ďalej skvalitňovať proces zmeny dodávateľa elektriny, nakoľko sa opakujú problémy spôsobené nedostatočnou technickou a odbornou vybavenosťou, ako aj zdatnosťou na strane dodávateľov v problematike elektronickej výmeny dát,“ dodal regulačný úrad. Ten chce pre zlepšenie podmienok na trhu s elektrinou naďalej zabrániť zneužívaniu dominantného postavenia na trhu, ale aj klamlivej reklame a nekalým praktikám najmä podomových predajcov. Regulátor apeluje aj na samotných odberateľov, ktorí by si mali pred podpisom zmluvy na dodávku elektriny podrobne preštudovať obchodné podmienky potenciálneho dodávateľa elektriny.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.