Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domácnosť energia spotreba
Foto: ilustračné, GettyImages
9. decembra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Domácnosti spotrebujú počas koronakrízy viac energií, ušetriť sa dá aj počas zimy

V prvej vlne energetici zo ZSE Energia zaznamenali nárast spotreby elektriny v domácnostiach zhruba o dve percentá.

Vzhľadom k tomu, že momentálne je situácia veľmi podobná a navyše sa nachádzame vo vykurovacom období, očakávame rovnaký trend,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

V závislosti od počasia

Všeobecne ale spotreba elektriny alebo plynu v domácnostiach, ktoré využívajú elektrinu alebo plyn na vykurovanie závisí od dĺžky trvania zimného obdobia a počtu mrazivých dní.

Posledná zima síce nebola extrémne studená, avšak trvala dlho, čo spôsobilo takisto rast objemu spotreby energií,“ dodala Dobošová s tým, že vzhľadom na zlepšujúce sa tepelnotechnické parametre bytových aj rodinných domov spotreba energií zaznamenáva klesajúci trend.

Regulácia vykurovania

Slovenské domácnosti môžu podľa energetikov ušetriť na energiách aj počas ťažšieho vykurovacieho obdobia. Podľa plynárov zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je dôležitá správna regulácia vykurovania.

Tá reaguje automaticky nielen na vonkajšiu teplotu, ale aj na nami nastavenú teplotu v interiéri,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Ideálne je mať nastavenú reguláciu kúrenia v každej miestnosti, buď termostatmi, alebo termostatickými hlavicami.

Revízia plynového kotla

Domácnosti by podľa energetikov z Východoslovenskej energetiky nemali zabúdať na revíziu plynového kotla.

Zároveň je teraz ideálny čas zamyslieť sa nad výmenou kotla. Výmenou nového kotla za starý môžu zákazníci ušetriť a dosiahnuť 10-percentnú úsporu zemného plynu,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Andrea Danihelová, podľa ktorej v súčasnosti už nie je problém kúpiť nový kotol aj na splátky.

Správne vetranie

Veľa energií môžu domácnosti ušetriť aj pri správnom vetraní. V zime energetici odporúčajú vetrať krátko, no intenzívne. V období od januára do februára sa odporúča vetrať 4 až 6 minút a na jar v marci a v apríli 10 až 12 minút.

Zároveň môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu a dosiahnete tak nižšiu spotrebu energie na vykurovanie až o 10 až 15 %,“ dodala hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá.

Šetrenie na energiách

Domácnosti vedia ušetriť na energiách aj pri zbavení sa zbytočných únikov tepla, pri správnom osvetlení, pri nenechávaní spotrebičov v pohotovostnom režime, či pri úplnom nevypínaní kúrenia počas zimnej dovolenky. Západoslovenskí energetici radia, aby si domácnosti správne nastavili najvhodnejší typ vykurovania.

S tým súvisí nastavenie správnej sadzby pre typ odberu pre konkrétny typ domácnosti,“ dodala Dobošová s tým, že domácnosť by si mala preveriť potrebnosť veľkosti hlavného ističa.

Častokrát sú ističe predimenzované a zákazník zbytočne platí za kapacitu v sieti, ktorú nevyužíva,“ uzavrela Dobošová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.