Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Domácnosti si v budúcom roku priplatia aj za plyn

Domácnosti si v budúcom roku priplatia aj za zemný plyn. Ako na stredajšej tlačovej besede informoval šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, cena plynu sa pre domácnosti zvýši v priemere o 5,53 %. Domácnosti, ktoré používajú plyn len na varenie, si v budúcom roku priplatia 1,6 eur. Ak domácnosť používa plyn aj na ohrev vody, jej ročné náklady sa zvýšia o vyše 29 eur. Najviac si v budúcom roku priplatia domácnosti, ktoré používajú plyn aj na kúrenie, a to o 66 eur.

Dôvodom zvyšovania ceny plynu je podľa Holjenčíka zlá situácia na svetových trhoch so zemným plynom a negatívnemu vývoju kurzu eura voči americkému doláru. „Nadchádzajúci rok nedáva vôbec žiadny optimizmus. Nárast cien plynu na svetových trhoch a slabnúci výmenný kurz eura voči doláru nepredstavovali žiaden priaznivý manévrovací priestor,“ konštatoval Holjenčík.

SPP: Nové ceny pokryjú iba časť našich nákladov

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) nie je spokojný s novými cenami plynu. Podľa tradičného dodávateľa plynu budúcoročné ceny pokryjú len časť nákladov, ktoré sú spojené s dodávkou plynu pre domácnosti. „To znamená, že aj v budúcom roku očakávame v regulovaných segmentoch stratu. V tomto roku dosiahne strata v regulovaných segmentoch predaja plynu niekoľko desiatok miliónov eur,“ reagovali na rozhodnutie regulátora plynári. Podľa nich súčasná cenová regulácia v oblasti dodávky plynu pre domácnosti, neodráža ekonomickú realitu a neumožňuje pokrytie všetkých oprávnených nákladov. „Po dôkladnej analýze cenových rozhodnutí prijmeme ďalšie kroky potrebné na ochranu svojich záujmov,“ konštatoval SPP.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví stanoví ceny plynu pre domácnosti z vlastného podnetu. Odmietol totiž návrh Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zvýšiť ceny plynu o 23 %. Cenový návrh slovenského dominantného dodávateľa plynu bol podľa regulátora „neakceptovateľný, neodôvodniteľný“ a nebol v súlade so zákonom o regulácii. Regulačnému úradu prekážal v cenovom návrhu plynárov fakt, že dokonale nezdokumentovali náklady na prístup do prepravnej siete a náklady na prepravu plynu. SPP kritiku regulátora odmietol.

Plyn pre domácnosti zdražel naposledy v tomto roku, a to hneď dvakrát. Po tom, čo sa domácnostiam zvýšili ceny zemného plynu v priemere o 4,47 % začiatkom tohto roka, zdražel plyn aj od júla, a to v priemere o 6,92 %.

Domácnosti si v budúcom roku priplatia aj za elektrickú energiu, teplo, či vodné a stočné. Priemerná cena elektriny sa v budúcom roku zvýši o 2 %. Teplo zdražie v priemere o sedem percent a vodné a stočné spolu v priemere o 4,8 %.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.