Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Domácnosti si priplatia za elektrinu, teplo aj vodu

SPP: Rozhodnutie ÚRSO nás prekvapilo

Uviedol šéf externej komunikácie Ondrej Šebesta pre portál energia.sk. Spoločnosť SPP v stredu 30.11.2011, obdržala rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o zastavení cenového konania týkajúceho sa určenia cien za dodávku plynu pre domácnosti na obdobie od 1. januára 2012 do 31. decembra 2012.

„Odmietame vyjadrenie ÚRSO, že by sme v cenovom návrhu alokovali všetky náklady na prepravu plynu na segment domácností. SPP alokovala náklady v plnej miere v súlade s vyhláškou regulátora a výlučne vo výške zodpovedajúcej plánovanému pomeru množstiev pre domácnosti. Sme presvedčení, že pri príprave cenového návrhu sme postupovali v súlade so zákonom a príslušnými vykonávacími predpismi a s využitím čo najpresnejších ekonomických parametrov, preto nás rozhodnutie ÚRSO prekvapilo“, spresnil Šebesta. Regulačnému úradu je spoločnosť podľa jeho vyjadrenia v súvislosti s ďalším postupom pripravená poskytnúť maximálnu súčinnosť v súlade s príslušnými právnymi predpismi.

Cena zemného plynu zatiaľ nie je známa

Tak ako na konci minulého roka aj teraz zostávajú otázne ceny zemného plynu pre domácnosti. Podľa regulátora plynári žiadali zvýšenie ceny plynu o 23 %. „Cenový návrh SPP bol neakceptovateľný a neodôvodniteľný. Zistili sme, že cenový návrh nie je v súlade so zákonom o regulácii,“ zdôraznil Holjenčík. Úrad tak cenové konanie zastavil, návrh plynárov zamietol a začal konanie z vlastného podnetu. Regulátorovi prekážal v cenovom návrhu fakt, že dokonale nezdokumentovali náklady na prístup do prepravnej siete a náklady na prepravu plynu. Podľa neho nechcel SPP nákladmi za prepravu plynu a nákladmi za prístup do prepravnej siete zaťažiť len domácnosti, a nie aj ostatných odberateľov. „V budúcom týždni by sme mali informovať, ako budú vyzerať ceny plynu pre domácnosti. Určite to číslo nebude dvojciferné,“ dodal.

Plyn pre domácnosti v tomto roku zdražel hneď dvakrát. Potom, čo sa domácnostiam zvýšili ceny zemného plynu v priemere o 4,47 % od začiatku tohto roka, zvýšili sa ceny plynu aj od júla, a to v priemere o 6,92 %.

Vzrastie cena elektrickej energie

Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by mala priemerná štvorčlenná domácnosť zaplatiť v budúcom roku za elektrinu celkovo o šesť eur viac. Za zvýšením ceny elektrickej energie v priemere o 0,84 % je podľa Holjenčíka negatívny vývoj veľkoobchodnej ceny elektriny na medzinárodných trhoch. Tá stúpla podľa neho v priemere o 4,5 %. „Zvýšenie cien silovej elektriny by sa premietlo do koncových cien elektriny pre slovenské domácnosti ešte viac, ale rozhodnutiami v sieťových poplatkoch sme dosiahli iba spomínané zvýšenie,“ dodal. Podľa neho nárast ceny elektriny ešte môže byť miernejší, keďže úrad predpokladá zníženie ceny tarify za prevádzkovanie systému, kde je okrem iného zahrnutá aj podpora pre tzv. zelenú elektrinu. Výška tarify by mala byť známa na budúci týždeň a Holjenčík predpokladá, že bude nižšia ako v tomto roku, a tým bude konečná cena elektriny pre domácnosti priaznivejšia.

Ceny elektriny sa naposledy menili pre domácnosti od nového roka, keď sa v priemere zvýšili o 4,82 %. Vtedy negatívne ovplyvnili cenu elektriny najmä náklady na podporu tzv. zelenej elektriny.

Cena tepla sa zvýši

Cenové konania v otázkach cien tepla pre domácnosti v súčasnosti stále pokračujú. Regulačný úrad však predpokladá, že cena tepla by sa mala v priemere zvýšiť o 4 až 6 %, čiže priemerná štvorčlenná domácnosť by si mala v budúcom roku za teplo zaplatiť o 40 až 50 eur viac. Hlavný podiel na zvýšení ceny tepla má podľa Holjenčíka nárast fixnej zložky, ktorá tvorí zhruba 30 % z celkovej ceny tepla. Nárast fixných nákladov bol podľa regulátora spôsobený aj poklesom spotreby tepla vplyvom zatepľovania. „Upozorňujem, že je to predpoklad, keďže cenové rozhodnutia sú rozpracované,“ upozornil Holjenčík.

Ceny tepla sa pre domácnosti zvýšili začiatkom tohto roka v priemere od 2 do 10 %. V jeseni niektorí teplári požiadali kvôli zvyšovaniu ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti o opätovné zvýšenie ceny tepla. Regulátor im vtedy schválil rôzne zvýšenie cien tepla.

(c) energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.