Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Male obnovitelne zdroje energii dotacie domacnosti
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
15. novembra 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Domácnosti si môžu vyberať z vyše 2 200 malých OZE, na ktoré môžu získať dotáciu

Domácnosti si už môžu vyberať z viac ako 2 200 malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE), na ktoré získajú dotáciu. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zaregistrovala od augusta tohto roka do zoznamu podporovaných zariadení aj 66 druhov meničov napätia.

Kompletnú žiadosť o registráciu do zoznamu oprávnených zhotoviteľov zatiaľ vyplnilo vyše 770 inštalatérov. Prvej tretine z nich SIEA odosiela zmluvy na podpis už tento týždeň.

Zariadenia a kalkulačka

Na novej stránke zelenadomacnostiam.sk pribudli odporúčania k výberu zariadení a kalkulačka, prostredníctvom ktorej si môžu domácnosti vypočítať predpokladanú maximálnu hodnotu poukážky.

Za prvé dva týždne od zverejnenia nových podmienok podpory navštívilo novú webovú stránku projektu Zelená domácnostiam vyše 12-tisíc unikátnych používateľov. Úvodnú fázu nového projektu Zelená domácnostiam chceme naplno využiť na informovanie, aby boli všetci pripravení, keď v prvých mesiacoch budúceho roka spustíme nový systém a začneme poukážky vydávať a preplácať,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

Nový projekt a zámer

Zámerom nového projektu Zelená domácnostiam už nie je len zvyšovanie využívania obnoviteľných zdrojov energie, ale aj zlepšovania kvality ovzdušia. Preto sú vyššou sadzbou podpory zvýhodnené práve domácnosti, ktoré budú ochotné k tomuto cieľu prispieť.

Zvýhodnenie sa automaticky týka tých, ktorí si nainštalujú bezemisné zariadenia v oblastiach s riadením kvality ovzdušia. Vyššie sadzby o 15 % platia aj pre domácnosti na celom území Slovenska, ktoré požiadajú o poukážku na nové zariadenie a prestanú využívať tuhé palivo.

Toto zvýhodnenie je určené len pre tých, ktorí sú ochotní starý kotol na uhlie či drevo alebo krb fyzicky zdemontovať. Splnenie podmienky sa bude preukazovať fotografiami, plánované sú aj kontroly na mieste inštalácie.

Všeobecné podmienky

Na stránke projektu boli zverejnené aktualizované všeobecné podmienky podpory, tiež usmernenie pre zhotoviteľov k poskytovaniu informácií o projekte a priebežne sú dopĺňané aj zoznamy zariadení. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj.

Domácnosti v rodinných domoch ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.